Doku Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Doku Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doku Nakli hasta bir bireyin, iyileşmesi için sağlıklı bireyden yardım almasıdır. Doku nakli birçok dokudan alınmaktadır. En çok bilinen doku nakli kemik iliği naklidir. Doku nakli ülkemizde yeteri kadar yapılamamaktadır ve bu sebepten dolayı pek çok insan hayatını kaybetmektedir. Nakli gerçekleştirilen dokular; deri, kornea kemik ve kalp kapağıdır.

Doku naklinde bulunmak isteyen bireylere donör adı verilir. Doku nakli işleminin gerçekleşebilmesi için hasta ile donörün kanlarının ve dokularının alıcıyla uyuşması gerekmektedir.

Organ transplantasyonu veya organ donörü tarafından sağlanan sağlam organ parçası veya hepsinin alıcının zarar görmüş ya da çalışmayan organı yerine koymak maksadıyla bir bedenden diğer bedeni nakledilme işlemidir. Organ donörü yaşayan canlı biri ya da ölü olabilir. Organ nakli düşüncesine çok eski zamanlardan beri rastlanıldığı bilinmektedir. Hindistan'ın eski devirlerinden beri suçlu bireylerin burun kısımları kesildiği bilinmektedir ilk doktorlar kesik burunları yapmak için büyük ustalık örneği göstermişlerdir. Hastanın kol bölgesinde ince bir deri altı yağ dokusu ve deri kaldırılarak burun kısmına tutturulur ve deri parçasını yüz bölümündeki kan deveranı ile ahenk sağladı kolla bağlantısını artık kesilir. 18 yüzyılda meşhur bir İtalyan Cerrah olan Baronio çok dikkatli yapılması gereken bir ameliyat neticesinde bu hastanın bedeninden alınmış olan deri parçalarının aynı bireye nakledileceğini belirtmiştir.

Organ nakli hakkında çalışmalarını devam ettiren bilim insanları öncelikle hayvandan hayvana daha sonraları ise bireyden bireye organ nakillerini test etmişlerdir. Böbrek 1956 yılında Drm uray ve dostları ile başarılı bir şekilde gerçekleştirmişlerdir. Yaşayan organizmalarda rahatsızlıklar ya da yaralanmalar neticesinde meydana gelen hastaları iyileştirme kabiliyeti vardır. Kolay bireylerde oldukça sınırlı olduğu bilinmektedir. Zarar görmüş ya da artık görevini yapamayacak duruma gelmiş olan dokular ile organları yenileme faaliyeti insanlığın devamlı uğraşmış olduğu meşgaledir ve böylece insandan insana bireyden bireye organ nakline başvurulduğu gibi bazı durumlarda ise yapay madde ile cihazların kullanıldığı görülmüştür.

Hastanede doku naklinin gerçekleşebilmesi için 10 nakil merkezinin üst seviyede hizmet veriyor olması gerekir. Organ nakli yalnızca ameliyatla alakalı bir işlem değildir. Dokunaklı başı ve sonu arasındaki sürecin o merkezin yatan hasta katları poliklinikleri laboratuvarları görüntüleme üniteleri ve o merkezde yer alan birçok Kliniği ortak çalışması çok önemlidir. İşinizde iyi bir cerrah olabilmeniz için ameliyat şartlarınız oldukça yüksek olmalı ve çok iyi bir anestezi ekibine sahip olmanız gerekir.

Doku nakli ameliyatları en önemli ve hassas ameliyatlardır. Fakat gelişen modern cerrahi teknik ve teknolojileri tamamen güvenli bir şekilde ve kanama olmadan gerçekleştirilebilmektedir Örnek vermek gerekirse kapalı ameliyatlar ile insanlar 7-10 gün arasında normal yaşantılarına devam edecek seviyeye gelmektedir. Günlük hayat açısından fiziksel bir engelle asla karşılaşmaktadırlar.

Doku nakli sonrası hastanın yapması gerekenler

Ameliyatı devam ettiren hasta hastanede yatış zamanı ilaç tedavisi yaklaşık olarak 2 yıl fizik tedavi ile rehabilitasyon beklemektedir: Sıklıkla ameliyata ilişkin olarak cerrahi yaralar ile ödem ilk aylar için iyileşme gösterir fakat nakil yapılmış olan sinir doku ve kas fonksiyonlarının geri kazanılması için gerçekleştirilen fizik tedavi reddi ile mikrop korunma amaçlı ilaç yolu ile tedavilerine devam etmesi gerekir. O zaman dilimi içerisinde tedaviye olmadığı sürece ya da tedavinin tamamlanamaması durumunda nakli yapılan dokuların fonksiyonel özelliklerini kaybetmesi sonrasında ise nakledilmiş olan dokunun reddedilmesi söz konusu olabilir.

Dinimiz organ nakline tam anlamıyla karşı çıkmamaktadır. Organ naklini engelleyen bazı hususlar vardır. Bunların yerine getirilmediği takdirde birey uygun olmayan bir davranış sergilemiş olur. Aşağıdaki durumların bulunması halinde;
  • Canlı bir hastanın yaşamını ya da hayati bir organını kurtarmak için başka bir çaresi kalmamıştı.
  • Hastalığın artık bu şekilde tedavi edilemeyeceğine kesin kanaat getirilmesi halinde
  • Organ ya da dokusu alınan bireyin alınma işleminin yapıldığı esnada ölmüş ise
  • Organı alınacak olan birey eğer sağ ise alınacak olan doku ya da organın hayati bir önem taşır olması gerekmektedir.
  • Toplumun düzen ya da huzurunun bozulmaması açısından doku ve organ nakli yapılacak bireyin kendi rızası ile izin vermiş olması gerekmektedir.

Doku Nakli Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karaciğer Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karaciğer Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sinir Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Sinir Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Kafa Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Kafa Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Rahim Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Rahim Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Yapay Göz Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Yapay Göz Nakli Ameliyatı ve Riskleri