Akciğer Nakli Ameliyatı ve Riskleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Akciğer Nakli, Akciğer vücudumuzun ihtiyaç duyduğu oksijenin hücre içerisini alınımını ve atılması gereken Karbondioksit hızla uzaklaşılmasını sağlayan oranımızdır. Kanımıza akciğer yardımı ile taşınan oksijen kalp yardımı ile damarlara pompalanmasını sağlar. Sağlıklı olan akciğerler de bu durum normal olarak yapılırken sağlıksız bir akciğer de hücreler için gerekli olan oksijen rahatlıkla iletilmez böylelikle hücrelerde yıkım, insan vücudunda gözlemlenen nefes darlığı ve sürekli yorgunluk hissi oluşması akciğer hastalıklarının başlıca belirtilerdir. Bu durumlarda hastaya Uzman hekimlerce ilaç tedavisi uygulanır ancak hasta üzerinde olumlu bir etki gözlemlenemez ve akciğer görevini yapmaması halinde doktorlar tavsiyesi ile uygun donör bulununca Akciğer nakli gerçekleşir.

Akciğer Nakli Neden Olur?
  • Sigara içmeden kaynaklı kronik damar tıkanıklığı,
  • Hava yoluyla alınan enfeksiyon nitelikli rahatsızlıklar,
  • Doğumsal kalp rahatsızlığı,
  • Vücuda zararlı havanın solunması,
Bu tarzdan rahatsızlıklar zaman içerisinde ilerleyerek akciğerin görevini yitirmesine hücrelerin duymuş olduğu oksijenin iletilmesini engellemektedir. Özellikle sigara dumanına maruz kalan insanlar ve sigara tüketen kişiler üzerinde ciddi anlamda damar tıkanıklıkları görüldüğünden dolayı oksijen hücrelere geç iletildiğinden hücreler üzerinde bozulmalar gözlemlenmiştir.

Akciğer Nakli Tür ve Çeşitleri
  • Tek Akciğer Nakli,
  • Çift Akciğer Nakli,
  • Kalp Akciğer Nakli,
  • Çocuk Akciğer Nakli,
Yukarıda sayılan nakiller sayesinde kısmen veya tamamen görevini yitirmiş olan akciğerin tekrardan görevini yerine getirmesi sağlanmaktadır. Tek akciğer nakli ve Çift Akciğer nakilleri ciddi anlamda organın görevini yerine getirilmesi halinde Uzman hekimlerce yapılmaktadır. Kalp Akciğer naklinde ise Akciğer ve Kalp arasında her iki organının geri dönüşümünde bir hasar oluşumu durumunda oluşan bir rahatsızlık nedeniyle damar yollarının düzene girmesi açısında yapılan nakil türleridir. Çocuk Akciğer naklinde ise genellikle çocuğun kapmış olduğu enfeksiyonlardan dolayı akciğer üzerinde uygun donörler ile yapılan nakillerdir.

Akciğer Naklinin Gerekliliği ve Tedavi Seçenek Yaptırımı ile Faydaları Nelerdir?
Akciğer nakillerinde hastanın artık ilaç tedavisine cevap vermemesi sonucu eğer farklı bir rahatsızlık durumu ve ciddi ve ilerleyici bir rahatsızlığı bulunmuyorsa Uzman hekimin izni dahilinde ve uygun donör bulunduğu takdirde yapılması hasıl olan bir nakildir. Akciğer nakli ile hasta olan bireyde hayat kalitesinde iyileşme gözlemlenir. Bu naklin gerçekleştiği 1. Yıl hasta acısından oldukça önemlidir. Bunun temel nedeni cerrahi işlem nedeni ile komplikasyon oluşması ve buna bağlı enfeksiyon gözlemlenmesidir. Bu süreçte vücudun Akciğeri kabul etmeme durumu söz konusu olsa da vücut Akciğeri kabul ettiği takdir de hastanın nefes alışverişi, hayat kalitesi, yaşam standartları, sağlık kalitesi artarak vücut normal hayatına dönerek yaşamına devam eder. Böylelikle hastanın üzerinde bulunan kırgınlık, rahatsızlık ve yorgunluk hissi tam anlamıyla ortadan kalkar. Akciğer Nakli öncesi ve sonrasında yapılacak bütün işlemlerden ameliyat doktorunun haberdar edilmesi ani gerçekleşen bir komplikasyonda Uzman hekimin haberdar edilmesi gerekmektedir. Hasta ameliyat sonrası her ne kadar sağlığına kavuşsa da ilerleyen dönemlerde farklı bir problemle karşılaşmaması açısından doktorunun vermiş olduğu tavsiyeleri harfiyen yerine getirmelidir.

Akciğer Nakli Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Penis Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Penis Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Doku Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doku Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Organ Nakli Türleri ve Özellikleri

Organ Nakli Türleri ve Özellikleri

Göz Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Göz Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Sinir Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Sinir Nakli Ameliyatı ve Riskleri