Hücre Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hücre Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hücre nakli, günümüzde sadece kemik iliği hücresi olarak yapılmaktadır. Bu hücreler, kemikler içerisinde bulunan bir doku olan ve kan dolaşımındaki kan hücrelerinin merkezidir. Nakledilen hücreler, vücutta kan hücrelerinin üretiminin gerçekleşmesi için olmazsa olmazlardandır. Tıp biliminde daha yeni yeni yaygınlaşan hücre nakli, artık insanlarda uygulanır hale gelmiştir. Bu uygulama sayesinde birçok insan çaresi olmayan hastalıklardan rahat bir şekilde kurtulabilmektedir. Hücre nakli sonrasındaki zaman diliminde, yavaş yavaş nakledilen hücre çoğalır ve kemik iliğine dönüşür. Kemik iliğinden ise vücuda kan sağlanır. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu sağlayan hücrelerin nakledilmesi bundan birkaç yıl öncesine kadar hayal bile edilememekteydi. Fakat günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesi nedeni ile günümüzde bu nakil gerçekleştirilmektedir. Hücre naklinde, öncelikle hastadan kök hücre alınır ve bir başka kişiye verilir. Bir süre sonra tekrar başkasından hücre alınarak hastaya verilir. Bu şekilde hastanın kan yapımı hızlanır ve vücudu yeni kan yapar. Bu şekilde hücre nakli gerçekleştirilmiş olur. Kişinin kendi iliğinin kendisine geri verilmesi işlemine otolog denir. Otolog işleminin yanı sıra kişiye başka birinden alınan hücrenin verilmesi işlemine ise allojeneik adı verilmektedir. Yani hücre naklini bu şekilde ikiye ayırmak çok daha doğru olacaktır.

Otolog Hücre Nakli

Otolog hücre naklinde, kök hücre kişinin kendisinden alınarak saklanmak üzere toplanır. Daha sonra ise bu hücrelere yüksek dozda kemoterapi uygulanarak hücreler iyileştirilir. Hastalıklardan arınmış olan bu hücre yine farklı operasyonlar ile hastaya geri verilir. Aslında bu hücre naklindeki temel amaç, hastaya yüksek dozlarda kemoterapi uygulamaktır. Yapılan bu tedavi ile yüksek doz kemoterapi verilerek hastanın hücrelerindeki tümör ortadan kaldırılabilir ve birçok kanser türünün üstesinden gelinebilir. Otolog hücre nakli yapılacak bazı hastalıklar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, insanlarda görülen lenfomalar, multiple miyolom, germ hücreli tömörler, nadiren de olsa akut lösemilerdir. Bu hastalıklara sahip lan birçok hastada hücre nakli yapılabilmektedir. Bu kişilere hücre nakli yapılmadan önce kişilerde kalp ve solunum testleri yapılmaktadır. Eğer bu testler sonrasında nakile engel olabilecek bir durum var ise öncelikle bu durum üzerinde çalışılmalıdır. Hastaya nakledilecek olan hücreler, kemik iliği içerisinden ve bu iliklerin çevresinden elde edilmektedir. Kemik iliğinden hücre toplama durumu, çevresinden toplanan hücrelere göre biraz daha azdır. Yani günümüzde daha çok kemik iliği çevresinden hücre toplanır ve nakil yapılır.

Allojeneik Hücre Nakli

Günümüzde en çok uygulanan hücre naklidir. Bu nakil için öncelikle kişiye uygun olan kemik iliği bulunmalıdır. Kişiye uygun olan kemik iliği ise en çok kardeşte bulunur. Hatta bazı insanlar hasta olan çocuklarına kemik iliğini bulabilmek iççin yeni bir çocuk bile yapmaktadır. Bu sayede, bebekten alınan ilik ile kardeş hayata kazandırılır. Hayatı tehdit eden hastalıkları olan kişilerde kardeşten kök hücre alınır ve direk olarak hastaya verilir. Bu şekilde birçok hastalıktan kurtulmak mümkündür. Eğer verici kardeş yok ise önce akrabalardan daha sonra ise diğer insanlardan aranır. Bu durum uygun ilik bulunana kadar devam eder. Bu hücre nakli ile kronik lösemi hastalığı, ağır aplastik anemi, hodgkin hastalığı gibi büyük hastalıklardan kurtulmak mümkündür. Bu nakil yapılmadan önce hastaya iyi bir tedavi uygulanmalıdır. Eğer tedaviler sonuç vermez ise hücre nakline karar verilir. Eğer kişinin yaşı, eşlik eden diğer hastalıkları (Şeker, tansiyon, kalp, solunum) gibi durumların varlığına da bakılarak hücre nakli yapılır. Bu nakil için verici kişinin kan grubuna bakılmaz.

Hücre Nakli Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Nakil ve Sonrası

Nakil ve Sonrası

Popüler İçerikler

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalp Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Kalp Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Akciğer Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Akciğer Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Saç Nakli Yöntemleri ve Faydaları Nelerdir?

Saç Nakli Yöntemleri ve Faydaları Nelerdir?

Otolog Kök Hücre Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Otolog Kök Hücre Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Yapay Göz Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Yapay Göz Nakli Ameliyatı ve Riskleri