Rahim Nakli Ameliyatı ve Riskleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Rahim Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Rahim Nakli, Öncelikle değerli okuyucularımızın evlat hasreti çeken annelere ve bebek sahibi olamayan anne adaylarına İnşallah en kısa sürede onlara bahtiyarlığın en güzeline erişmesi dileklerimizi sunuyoruz. Bu konumuzun başlığı olan Rahim nakli ile ilgili çok eski çağlardan bu yana bazı bulgular görüldüğü saptanmıştır. Organ nakli, ilk kez Macar kökenli bir cerrah tarafından 1902 yılında hayvanlar üzerinde deri nakli ile başlamıştır. Daha sonra 1933 yılında kadavra nakli gerçekleştirildi. Böyle yapısal olan insan vücudu hücrelerden nasıl meydana geldiğini şöyle anlatıyor; Hücreler dokuları, dokular organları, organlar sistemleri ve sistemler vücudu oluşturur. Rahim nakli bir insanın organı veya dokuları ihtiyacı olan başka bir insana tedavi amacıyla yapılan nakledilmesi işlemidir. Bazı doku ve organ nakli vücutta görevini yapamayan dokular ve organların yerine gerek canlı vericiden gerekse kadavradan alınan sağlam dokuların ve organların birleşmesidir. Genellikle böbrek, karaciğer, kalp, pankreas, akciğer, kemik ve kemik iliği, ince bağırsak, kalp kapağı, kornea, yüz ve saçlı deri, kol, bacak, üst solunum yolları, üst sindirim yolları ve rahim nakline başvurulduğu gibi, bazen de suni maddeler ve cihazlar da kullanılabiliyor. Rahim'in doğuştan olmaması veya yeterince gelişmemiş olması, kanser veya miyom gibi hastalıklar sebebiyle erken yaşta alınmış olması, kürtaj ya da diğer müdahaleler nedeniyle bebeğin yerleşeceği boşlukta açılması mümkün olmayan yapışıklıkların bozukluğu gibi bazı nedenlerden dolayı tedavisi ancak beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden nakil yapılmaktadır. Rahim nakli yapılan kişi eğer isterse doğum yaptıktan sonra bu rahim yine ameliyatla çıkarılması mümkün olabiliyor. Bu durum kişinin ömrü boyunca bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar ile yaşaması gerektirmez.

Rahim Nakli Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Üreme organları üç yerden gelişir; Rahim kanalı, rahim ve vajina gelişiyor. Armut biçiminde olan ucunda rahim ağzı ve yanlarında yumurtalıktan rahime taşıyan kanallar bulunur. Kalın duvarlı ve içi boş olan, büyüklüğü bir bayan yumruğu kadar veya daha ufaktır. Yaklaşık 50 gr ağırlığında olan bir organdır. Söz konusu gebelik bu organın içinde yerleşir ve burada büyür. Modern tıp sayesinde plastik cerrahi uzmanları bu alanda oldukça gelişmeler sağlamıştır. Özellikle vücuttaki çeşitli dokular, kıkırdaklar, özel bazı maddeler kullanılarak burun ve kulak yapılabiliyor. Rahim nakli ameliyatı altı saat kadar sürüyor. Organlarını bağışlayan kişi öldüğü zaman henüz kalp atışları sürerken rahim alınıyor. Ölen kişiden alınan rahim, hastaya nakledilmeden önce, hastanın yumurtaları dondurulur. Bu aşamadan sonra 12 aylık iyileşme sürecinin ardından evlat sahibi olabilmek için dondurulan yumurtalar laboratuvarda döllenerek annenin nakledilmiş rahmine konulur. Gebelikte 3 kg içerisinde taşıyacak kadar büyüme sağlar. Bunun nedeni doğmamış bebeğin gelişmesini sağlayacak bir ortam oluşturmasıdır. Çünkü dışarıdan gelecek olan darbelere karşı bebeğe koruma sağlar. Doğum sırasında da kasılmalar gevşeyerek bebeğin dışarıya çıkmasını sağlamaktadır. Ancak sadece rahmin alınması gibi durumlarda kadınların adet görmesini sonlandırır. Fakat yumurtalıklar, hormon salgılamaya devam edeceği için hormonal düzeyi ve fiziksel işlevi açısından menopoz etkileri olmamaktadır.

Rahim Nakli Ameliyatı İyileşme ve Tedavi Sonrası

Ameliyat olan hastalar birkaç gün hastanede kalmaları gerekir. Hastanede yatış süresi ameliyatın cinsine, ameliyat sırasında ya da sonrasında bir sorunun olup olmadığına bakılır. Ameliyat sonrasında mümkün olduğunca erken yürümeye başlanır. Yürümek kan dolaşımınızın düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca toplar damarınızda bulunan pıhtı gelişiminin önlemesine de yardım eder. Eğer riskli bir durum meydana gelirse hastaya ilaç tedavisi de verilir. Ameliyattan birkaç gün sonra ağrılarınız artabilir. Dinlenmek iyileşme süresini daha fazla hızlandırır. Doktorunuz önermedikçe ameliyat sonrası ilk altı hafta boyunca duş, cinsel ilişki, ağır kaldırmak ve ağır işler hiçbir şekilde yapılamaz. Ancak altı haftanın bitiminden önce hasta kendini iyi hissediyor olsa bile doktorunuzun kontrolü dışında bu tür davranışlar uygulanmamalıdır. İyileştikçe hafif fiziksel aktivite, spor yapmak, araba kullanmak gibi yavaş yavaş başlanabilir. Bu uygulama esnasında Hastalık nedeni ile rutin kontrollerinizin taramaları devam edecektir.

Rahim Nakli Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Otolog Kemik İliği Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Otolog Kemik İliği Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Sinir Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Sinir Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Deri Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Deri Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Kalp Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Kalp Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Kafa Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Kafa Nakli Ameliyatı ve Riskleri