Göz Nakli Ameliyatı ve Riskleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Göz Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Göz nakli, son zamanlarda oldukça yaygınlaşmış olan operasyonlardan biridir. Tıp tarihince çok eskilere dayanmayan bu operasyonlar sayesinde birçok insan görme sağlığına kavuşabilmektir. Özellikle doğuştan görmeyen ve korneasında hasar olan insanlarda bu operasyonlar sonrasında yüzde kırk beş oranında başarı sağlanabilmektedir. Yüzde kırk beş rakamı, ömrü boyunca hiç görememiş bir insan için son derece önemlidir. Ayrıca nakledilen gözün, nakledilecek kişinin gözüne uygun olması da gerekmektedir. Eski zamanda yapılması mümkün olmayan bu nakil, teknolojinin oldukça hızlı bir şekilde gelişmesi sayesinde günümüzde rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Bu nakil, aslında her göz hastanesinde yapılamasa bile ülkemizde kornea nakli yapan bazı göz hastaneler bulunmaktadır. Halk arasında göz nakli olarak bilinen bu nakil sırasında aslında gözün sadece ön saydam kısmı nakil edilir. Gözün, kornea olarak adlandırılan kısmı, insanlarda çeşitli göz hastalıklarının meydana geldiği bölgelerdir. Hastalıların bu bölgede meydana gelmesi nedeni ile gözünün sadece bu kısmı zarar görmüş olan kişilerde nakil yapılabilmektedir. Eğer kişinin gözünün diğer bölgeleri ve iç kısımları zarar görmüş ise yapılan kornea naklinden bir sonuç alınamayacaktır. Bunun yanı sıra hastaya nakledilecek korneanın sağlam olması gerekmektedir. Aksi durumda yine yapılan nakil işlemi sonucunda beklenen sonuç alınamayacaktır. Göz naklini yapacak olan doktorun da bu durumda çok büyük etkileri bulunmaktadır. Çünkü ameliyat ne kadar iyi geçerse sonuçta bir o kadar iyi olacaktır.

Göz nakli ameliyatı için bağışlanmış olan kornea genel olarak 9 mm boyundadır. Bu nedenle yapılan operasyolar son derece hassastır. Kornea, daire şeklindedir. Nakil edilen kornea, bağış yapan hastadan alınarak gözü hasarlı olan kişinin gözüne farklı dikiş yöntemleri ile dikilir. Bu gibi ameliyatlar, gelişmiş olan teknolojiler sayesinde artık lazer yöntemleri kullanılarak yapılmaktadır. Öyle ki dikiş işlerinde bile lazerler kullanılır. Aslında bu uygulamalar çok olumlu sonuçlara neden olduğu gibi maddi olarak kişilerde etkiler yapmaktadır. Çünkü göz nakli, için yapılan ameliyatlar biraz maliyetli olmaktadır. Bu sorun zamanın ilerlemesi ile değişecektir. Göz naklinde öncelikle kişideki hasta kornea, lazerler ile kesilerek alınır. Bu işlem sırasında gözün sağlam olan yerlerini hasar almaması için doktor önlemler alır ve detaylı çalışır. Aynı şekilde nakil verecek olan kişinin de göz korneası kesilerek alınır ve hemen diğer hastana nakledilir. Genel olarak yapılan ameliyatlar sonrasında organ reddi denilen durumun görülmeyişi, oldukça iyi bir haberdir. Diğer organ nakillerindeki gibi kornea nakli sonrasında göz verilen korneayı kabul eder. Tabi ki bazı insanlarda kabul etmeme gibi durumlar görülmüştür. Fakat bu ihtimal yok denecek kadar azdır. Birçok hasta göz naklinin yapılışı sırasında anestezinin nasıl olduğunu merak etmektedir. Göz nakli yapılacak olan hastaya genel anestezi yapılır ve hasta ameliyat sırasında kendinde olmaz. Bu durumda kişi herhangi bir ağrı hissetmeyecektir. Fakat hasta uyandıktan sonra ve ilk birkaç hafta hafif sancılar hissedebilir.

Kornea naklinin yapılabileceği durumlar
  • Kimyasal göz yaralanmalarında hastanın göz muayenesi yapıldıktan sonra uygun görülür göz nakli yapılabilir. Özellikle kireç yanıklarında ve küçük yangınlar nedeni ile meydana gelmiş olan durumlarda bu nakil yapılabilir.
  • Korneada meydana gelen enfeksiyon hastalıkları erkenden teşhis edilmiş ise ve bu enfeksiyonlar gözün diğer bölgelerine zarar vermemiş ise göz nakli yapılabilir.
  • Göze alınan darbeler sonrasında kişilerde korneanın yaralanması gibi bir durum var ise bu durumda da kornea nakilleri yapılabilmektedir.
  • Korneanın doğuştan hafif hasarlı olması durumlarında da kornea nakli yapılarak hastanın daha sağlıklı görmesi sağlanabilir.

Göz Nakli Yorumları

soru

GONCACÜNEYT

07 Ekim 2017 Cumartesi

Merhaba.babam çocukken kireç kuyusuna düşmüş ve bir gözündeki görme yetisini kaybetmiş defalarca ameliyat geçirmesine rağmen.şimdi ben gözümün birini babama vermek istiyorum ,ameliyat sonrası görme yetisine kavuşur mu.?

Cevap yaz
cevap

Ayca

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Merhaba. Evet gözünüzü babanıza naklettiginizde eski gorme yetisine sahip olur ama nakledilen gözün, nakledilecek kişinin gözüne uygun olması da gerekmektedir. Eski zamanda yapılması mümkün olmayan bu nakil, teknolojinin oldukça hızlı bir şekilde gelişmesi sayesinde günümüzde rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Göz naklini yapacak olan doktorun bu durumda çok büyük etkileri bulunmaktadır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kök Hücre Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kök Hücre Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yumurta Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Yumurta Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Nakil ve Sonrası

Nakil ve Sonrası

Yüz Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yüz Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yarı Uyumlu İlik Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Yarı Uyumlu İlik Nakli Ameliyatı ve Riskleri