Kafa Nakli Ameliyatı ve Riskleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kafa Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Kafa Nakli, Tıp dünyası birçok organ ve uzuv nakli yaparak insan sağlığının korunması için ciddi anlamda çalışmalar yapmaktadır. Özellikle organ nakillerinde yeni vefat etmiş birinde alınan uygun organlar veya canlı bir insandan başka birini organ ve uzuv nakilleri gerçekleştirilmesine rağmen kafa ve beyin nakli hala tıp alanında gerçekleştirilememiştir. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar neticesinde bir kaza sonrası kafasını kaybedene veya kafası kopan bir insana tekrardan farklı bir bedenden alınan kafanın naklinde hiçbir zaman olumlu sonuçlar günümüze kadar alınmamıştır. Ancak bir kısım bilim insanı, fare ve maymun kobaylar üzerinde birtakım deneme gerçekleştirilmiş ise de 1 denemenin dışında olumlu bir sonuç alındığına ilişkin tarihte notlar bulunmamıştır. Bu olumlu sonuç ise 2016 yılının başlarında İtalyan Doktor Sergio Canavero tarafından yapılan bir deneyde bir maymunun omur iliğinden düzenli olarak sinirler kesilerek farklı bir maymunun omuriliğine bağlantı gerçekleştirerek maymunun 12 saat yaşadığı şeklinde bir rapor tutulmuştur. Ancak hayatta kalan maymun etik nedenlerden dolayı öldürüldüğü şeklinde beyanda bulunulmuş ise de hayvan üzerinde yeterince araştırma yapılmadığından dolayı dünyadaki bu kafa naklinin gerçekten işe yarayıp yaramadığı hususlarını tam anlamıyla doğrulanmamıştır. Kafası kopan birinin beyin hücreleri oksijen eksikliğinden dolayı beyin ölümü gerçekleşecektir. Bu beyin ölümü 1-5 dk içerisinde gerçekleşebilir. Bu nedenle kafası kopan birinin uygun beyin ölümü gerçekleşmiş birinin kafatasının omur ilik ile bağlantısı oldukça zor olacaktır. Kaldı ki uygun kafatası kısa zaman içinden kadavradan nakledilse bile şah damarı ve omur iliğin beynin görevini yerine getirip getirmeyeceği ise soru işaretleriyle doludur.

Kafa Nakli Teorileri

Birçok bilim insanı kafa nakli konusunda ciddi çalışmalar yapmıştır ancak olumlu bir sonuç elde edilmesine rağmen kimi uzmanlar tarafından hazırlanan tezlerde bir kaza sırasında kopan veya kesilen başın yerine kısa süre önce 1-5 dk aralığında vefat etmiş (Yani beyin hücreleri ölmemiş) birinden kazayı gerçekleştiren kişiye bu kafa nakli gerçekleştirildiği takdir de omur ilikle uyum sergilediği takdir de beyin şah damarının beynin ihtiyaç duyduğu kan ve oksijeni kılcal damarlar ile iletilmesi ile canlılık emarelerinin devam edeceği düşüncelerini dile getirmiş ise de Farklı bir insandan alınan kafatası, farklı bir bedene nakli edildiği takdir de vücut yeni kafa naklini kabul etse dahi bu defa beyin eski yaşantısını bilecektir. Şöyle bir düşünceyle kafası kesilmiş birinin bedeni daha önce yaşantısını devam ettirdiği eşini, çocuklarını bilmeyecektir. Hakeza farklı bir bedende hayat bulacak olan beyin farklı bir bedende çocukları, eşi ve sevdikleri ile bir araya geleceği düşüncesi ciddi sorunları bir arada getirecektir.

Kafa Nakline İlişkin Ütopik Düşünceler

Kafa Nakli tıp alanının gelişmesinden sonra gerçekleştiği takdirde daha önce farklı bir bedende hayat bulan beyin bu defa hiç bilmediği bir bedende hayat bulacağı düşüncesi uzmanları sonsuz hayat düşüncesi içine sokmaktadır. Günümüz şartlarında bu durum mümkün olmamakla birlikte bir gün kafa nakli gerçekleşirse o zaman tıp dünyasında çığır açılmış olacaktır.

Kafa Nakli Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kök Hücre Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kök Hücre Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Penis Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Penis Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Organ Nakli Türleri ve Özellikleri

Organ Nakli Türleri ve Özellikleri

Otolog Kök Hücre Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Otolog Kök Hücre Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Göz Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Göz Nakli Ameliyatı ve Riskleri