Saç Nakli Yöntemleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Saç Nakli Yöntemleri ve Faydaları Nelerdir?

Saç nakli, vücudumuzda kelliğe karşı direnç gösteren bölgelerden alınan saç tellerinin, saç kaybının belirgin derecede azaldığı alanlara ekilmesiyle gerçekleştirilir. Eğer saçlarınızda belirgin derecede azalma olması ve bununla birlikte saçlarda geri dönüşün mümkün olmaması halinde saç nakli konusunda uzmanlaşmış bir merkezden yardım alabilirsiniz. Günümüzde saç nakli kesi yapılmadan, cerrahi operasyona gerek kalmadan, yara izi oluşmadan yapılabiliyor. Saç naklinde kullanılan iki teknik bulunmaktadır. Aralarındaki fark sadece saç köklerinin alınma şeklinden kaynaklanır. Canlı saç kökü nakli yapılarak, işlem tamamlanır. Kişilerin genel anestezi almasına da gerek kalmaz. FUE ve FUT tekniği olarak bilinen saç nakli yöntemlerinden en fazla FUE tekniği kullanılmaktadır.

Saç nakli yöntemleri nelerdir?

FUT tekniği (Klasik şerit yöntemi): bu saç nakli yönteminde ense üstünden iki kulağın arasındaki saçlı deri çıkarılarak, mikro greftler oluşturulur. Bunlar tek olarak saçsız bölgeye nakledilir. Tek seansta bu şekilde 5000-6000 adet saç teli nakli yapılabilir. Bunlar 1400-1700 adet greft eder. Eğer saçsız bölge fazla geniş olmazsa, bu tek seansta yeterli miktardır. Eğer başka seans yapılması gerekirse, kişiye 6 ay arayla saç nakli yapılabilir. 3-4 saat içinde tamamlanan seanslarda saç nakli yapılabilir. Ancak bu yöntemle yapılan saç nakli artık fazla tercih edilmemektedir.

FUE tekniği (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu): bu teknikle yapılan saç naklinde alınan saçlar FUT tekniğindeki gibi iki kulak arasından alınır. Bunun nedeni genetik olarak bölgedeki saçların dökülmemesinden kaynaklanır. Ancak bu teknikte saçlar daha farklı bir yöntemle alınır. Buradaki saç köklerinin sıklığı ve saçsız bölgedeki ihtiyaç dikkate alınarak, bu yöntemle tek seansta 2500-5000 greft yaklaşık 4700-11500 kadar saç teli nakledilebilir. Greft sayısı fazla olursa, yapılan işlem iki günde tamamlanır. Kişinin ihtiyaç duyduğu greft sayısına doktoru karar verir. Bu teknikle yapılan saç nakli izsiz şeklinde tanımlanır. Sadece saçların alındığı bölgede 1 mm kadar küçük ebatta saçsız alanlar ya da beyaz minik noktacıklar oluşabilir. Ancak saçların uzamasından sonra bu izlerde görünmeyecek derecede olur. Bu açıdan FUE tekniği saç naklinde daha fazla tercih edilir. İlk dönemlerde manuel punch kullanıldığından, kişiden daha az sayıda greft alınırdı. Fakat mikro motor punch kullanımıyla birlikte alınan greft sayısı arttırılmış, dolayısıyla saç nakli fiyatları da bundan olumlu şekilde etkilenmiştir. Bu nedenle kellik sorunu olanlar saç nakline daha sıcak bakmaktadır. Buna rağmen sç naklinin Uzman kişilerce yapılması gereken bir uygulama olduğu unutulmamalıdır.

FUE tekniğiyle saç naklinin avantajları nedir?
  • Bu teknikle sadece iki kulak arasından değil, kulak üzerindeki bölgeden de saç telleri alınabilir. Bu yüzden seans içinde daha fazla saç teli nakli yapılabilir.
  • Saçlar 0,7-0,8 m incelikteki uçlarla çıkarıldığından ve bistüri kullanılmadığından, saçların alındığı bölgede fazla hasar oluşmaz ve iyileşme daha hızlı gerçekleşir. Bu nedenle saç nakli yapılan kişiler 7-10 günde normal yaşamlarına geri dönebilir.
  • Saç naklinde kullanılan bu teknik minimal invaziv kabul edildiği için, sonradan ağrıya ve gerginliğe neden olmaz. Ayrıca iz bırakmaz.
  • Bu nakil yönteminde dikiş yapılmadığından, dikiş alma, dikişlerle dolaşma gibi problemler yaşanmaz. Bu nedenle saç nakli yaptırmak isteyenlerde stres meydana gelmez.

Saç Nakli Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Nakil ve Sonrası

Nakil ve Sonrası

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Allojenik Nakil Ameliyatı ve Riskleri

Allojenik Nakil Ameliyatı ve Riskleri

Otolog Kök Hücre Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Otolog Kök Hücre Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Kornea Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kornea Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Rahim Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Rahim Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Beyin Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Beyin Nakli Ameliyatı ve Riskleri