Deri Nakli Ameliyatı ve Riskleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Deri Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Deri Nakli konusundan bahsetmeden önce size genel olarak organ naklinden bahsetmek istiyorum. Yaşayan ya da ölen bir bireyin bir dokusunun ve organının tedavi amacıyla ihtiyacı olan bireye aktarılmasına organ nakli denir. Organ nakli yeni düşünülen bir fikir değildir ve çok eskilerden gelen bir fikirdir. Organ nakli ilk önce hayvandan hayvana denenmiştir. Daha sonra insandan insana denenmeye başlanmıştır. İnsanlar bilinçlendikçe organ nakli günümüzde yaygınlaşmaya başlamıştır. Günümüzde yapılan doku ve organ nakilleri böbrek nakli, kalp nakli, karaciğer nakli, kemik iliği nakli, kemik nakli ve Deri Naklidir.

Deri beş duyu organımızdan biridir ve deri insan hayatında çok önemli bir organdır. Derinin ufak bir hasar görmesi ölüm ile bile sonuçlanabilir. Çünkü derideki hasar çok su kaybına neden olmaktadır. Deri vücudumuzu dışarıdan gelen mikroorganizmalara karşı korur. Vücut ısımızı ayarlar. Bu yüzden insan oğlu olarak pek önemsemiyor olsak da deri insan hayatı için çok önemlidir.

Deri Nakli Sonrası Tedavisi Nasıl Yapılır?

Deride eğer hasar küçük ve yüzeyde ise deri kolayca kendiliğinden iyileşir. Ancak derideki hasar çok büyük ve çok derin ise deri bunu kendi çabalarıyla iyileştiremez. Bu durumlarda Deri Nakli yapılmaktadır. Derideki hasar çok büyük değilse deri parçaları hastanın kendi vücudundan alınarak hasarlı bölgeye Deri Nakli yapılır. Nakil edilecek deri genellikle bacaktan, üst koldan, ön koldan ya da uyluğun iç bölümünden alınır. Deri Nakli sadece yanık olan bölgelerde ya da yaralı bölgelere uygulanmaz. Plastik Cerrahi uygulamalarında da Deri Nakli uygulanır. Deri Naklinde hastanın kendi vücudundan alınan Deri Naklinde veya kardeşlerinden alınan Deri Naklinde uyuşmama olasılığı pek görülmez. Fakat dışarıdan Deri Nakli alındığında genelde vücut tarafından reddedilmektedir. Bunun nedeni ise her dokunun ayrı bir antijen yapısı vardır.

Deri Nakli Yorumları

soru

Alvina

05 Kasım 2018 Pazartesi

Bacağımda meydana gelmiş olan eski bir yanık nedeniyle bacağımın estetik görüntüsü gerçekten çok kötü bu nedenle bu yaşıma kadar hiç etek giyemedim artık bende etek giymek istiyorum edindiğim bilgiye göre deri nakli yapan hastaneler varmış. Deri nakli yapıldıktan sonra bacağımda estetik olarak görüntü sorunu olur mu?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kan Nakli Nasıl Yapılır?

Kan Nakli Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nakil ve Sonrası

Nakil ve Sonrası

Yüz Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yüz Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Beyin Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Beyin Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Yapay Göz Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Yapay Göz Nakli Ameliyatı ve Riskleri

İlik Nakli Ameliyatı ve Riskleri

İlik Nakli Ameliyatı ve Riskleri