Yapay Göz Nakli Ameliyatı ve Riskleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yapay Göz Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Yapay göz nakli, olmasını gerektiren bazı durumlar gerekir. Gözün ön tarafında bulunan kornea gözün ön kısmında bulunan ve saydam bir tabaka olan bir bölgedir. Göze gelen ışığın yüzde doksanını bu pencereden geçirip, şeffaflığı ileten ve düzenli olarak çalışan hücrelerden oluşan bir yapıdadır. Yapay göz sayesinde etrafımızda olan bütün nesneleri net olarak görebiliriz. Bu duyarlı olan hücreler sayesinde görme işlemi gerçekleşirken; bu bölümün zarar görmesi halinde göz görme yetisini kaybeder. Hassas bir düzen içerisinde bulunan kornea tüm müdahalelere rağmen aldığı hasar sonucunda görüntünün kaybına sebep olur. Korneanın kaza sonucu tahrip olması ya da doğuştan işlevini yerine getirememesi sebebiyle gözde görme bozuklukları olur. Böyle durumlarda hastalara kornea nakli gerçekleştirilmesi gerekir. Görmeyen hastaların kornea ihtiyaçlarının karşılanmasının en önemli yolu ölen kişilerden alınan göz korneasının görme yetisini kaybeden kişilere nakli sonucunda, gözlerinin yerden görmesini sağlayabilmektir. Son yıllarda ise bunun yerine yapay kornea üretimi başlamıştır. Bu şekilde kornea nakli için birçok sıkıntı söz konusu olmaktan çıkmıştır. Yapılan yapay protezler kullanılarak tam duyarlı kornealar üretilmiş olmasının yanı sıra hem de protezin hastaya uyum sağlaması gibi problemler ortadan kalkmış oldu. Geliştirilen korneaların iki şekli vardır. İlki öncelikli olarak ölmüş birinden nakledilen göz korneasının kabul edilmeyen hastalara gerçekleştirilir. Protez ile ilgili nakil görme engelli hastalar için son derece önemli bir buluştur. Işık alma özelliğini kaybetmiş olan gözde bulunan hasar sebebiyle yapay kornea sayesinde polimer tabanlı ve sıvıyı emme özelliği sahibi yapay olan gözler üretilmeye başlamıştır. Bu yüzden buluş yöntemi ile nakil edilen dokunun sağlamlığına güvenilir. Nakil edilmesi sayesinde kolayca bulunduğu ortama uyum sağlamaktadır. Bu sebepten optik özelliğine uyum sağlamakta ve hücre büyümesini destekleyen özellikler sayesinde gözde rahatlıkla işlevini sürdürebilmektedir.

Yapay göz nakli ameliyatı nasıl yapılır?

Son teknoloji ile üretilen yapay gözün optik yüzeyini genişleterek; ışığın gireceği alanı arttırmaya yönelik çalışmalar uygulanmaktadır. Böylelikle nakledilen yapay gözün birkaç dikiş dışında dışarıdan fark edilmesi çok zordur. Bu yapay göz sayesinde nakil oldukça kolay bir şekilde uygulama yapılarak; hastada oluşabilecek bağışıklık sistemindeki olumsuz etkileri de ortadan kaldırmaktadır. Bu sayede hem uygulaması kolay olacaktır hem de yapılan kişinin görme özelliği daha fazla olacaktır. Yapay göz yapılması için kullanılması gereken korneanın hazırlanması için hastaya uygun biyolojik materyaller hazırlanması gerekir. Yapılacak gözün hastanın göz dokusuyla kaynamasına yardımcı olunurken; içerisinde bulunan ince optik hücreler bağımsız kalacak şekilde uygulanır. Böylelikle nakil sırasında problem oluşmazken, sonrasında oluşabilecek sıkıntılar yok edilmiş olur. İşlem yapılan hastanın düzenli takibi ile hasta görme yetisini yeniden kazanır. Bu ameliyat sayesinde hasta sıkıntısından kurtulmuş olur.

Yapay yüz naklinin işlevi

Yapay göz naklinin işlevi mercekten kırılarak geçen ışınların düştüğü tabaka ve bunun elektrik sinyallerine çevrilerek; beyine gönderilmesine yardımcı olunur. Ayrıca hipertansiyon ve şeker hastalığına bağlı olarak gözde bulunan kanamalar sonucunda retina damarlarında tıkanmalar, sarı nokta hastalığı, retina yırtıkları, doğumsal retina hastalıkları, retina bölgesinde sıvı birikmesi, göz içine giren yabancı cisimler, retina ödeme gibi hastalıklardan dolayı göz görme yetisini kaybeder. Bu sebepten dolayı uygulanacak yapay göz ile hastalar artık görme yetisine kavuşacak ve gözün arkasındaki sinirleri harekete geçirmek için kullanılan uygulamalar sayesinde, gözün işlevi mükemmel olacaktır. Uygulanacak yapay göz sayesinde rahatlıkla uyum sağlayacak hem de hastada mükemmel bir görünüm elde edilecektir. Hastanın takacağı özel gözlükler sayesinde de kişinin görmesi son derece mükemmel olacaktır.

Yapay Göz Nakli Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kan Nakli Nasıl Yapılır?

Kan Nakli Nasıl Yapılır?

Popüler İçerikler

Nakil ve Sonrası

Nakil ve Sonrası

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyin Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Beyin Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Kalp Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Kalp Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Akciğer Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Akciğer Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Otolog Kemik İliği Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Otolog Kemik İliği Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Organ Nakli Türleri ve Özellikleri

Organ Nakli Türleri ve Özellikleri