Sinir Nakli Ameliyatı ve Riskleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sinir Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Sinir nakli, olması için vücudun herhangi bir yerinde bulunan sinirlerin veya kasların işlevini kaybetmesi gerekir. Bu sebepten dolayı insan bedeninde bulunan sinirlerin zarar görüldüğü için hasar gören bölgenin hareketlerinde azalma meydana gelir. Sinirlerin hasar görmesinden kaynaklı his kaybı, sinirsel ağrılar gibi birçok şikâyetler ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıkların yani şikâyetlerin tedavi edilmesi için belirli işlemler uygulanır. Örneği yüzde bulunan kasların veya sinirlerin işlevini kaybetmesi ile ilgili oluşan yüz felci gibi hastalara ya da doğuştan olmuş olan yüz hastalıklarında cerrahi müdahaleler ile başka bölgelerinden alınan kaslar veya sinirler ile bu bölgeye müdahale edilir. Cerrahi müdahalelerde sinirlerin ve kaslarının yerine sağlam olan sinirlerden nakil uygulanarak, hastanın tedavi edilmesi sağlanır. Sinirlerin zarar gördüğü bölgelerine sinir nakli uygulamak için, sinirin bağlı olduğu organdan ayrılma süresine göre direkt işlem uygulanabilir. Kasların çalışması süresine bağlı olarak sinir kaybının bulunduğu yerde iyileştirme sürecine girebilir. Hasar gören bölgenin yeniden işlevini sağlamak için sinir kaybolan bölgede sinir nakli uygulanarak; bu bölgeye hareketlilik kazandırılır. Bu sayede hastada görülen kas ve sinir hareketsizliği giderilmiş olur. Bu ameliyat sayesinde genellikle felç hastalarının tamamı kapanır durumda olan özellikle göz bölgelerinde uygulandığı takdirde gözlerde açılma meydana gelir. Ayrıca genç hastalarda ve doğuştan lezyon bulunan hastaların sinir sorunu olan bölgeye bu uygulama gerçekleştirilir. Yaklaşık olarak bir yıllık bekleme sürecinin ardından ise bacak kası alınarak yani bacakta bulunan sinir sisteminden bir parça alınarak; hasar olan pozisyona uygulanır. Bu süre zarfında sinir nakli olan bölgede tekrardan hareketlilikler görülür.

Sinir naklinin gerçekleştirileceği bölgeler

Sinir naklinin gerçekleştirileceği bölgeler arasında öncelikli olarak yüz ve çevresinde bu uygulama ağırlıklı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu bölgeler dışında ise özellikle göz bölgesine uygulanan sinir nakli ile görme yetisine kavuşma sağlar. Ayrıca yapılacak müdahaleler sonucunda kol ve baldırda bulunan sinir zedelenmelerin de aynı yöntemler uygulanarak hastanın şikâyetinin giderilmesi sağlanır. Sinir bölgesinin hasarı test edilmesi sonrasında planlı olarak hastaya sinir nakli gerçekleştirilmiş olur. Bu durumda hastalara gerekli olan işlem uygulandıktan sonra ağrıların sonucunda, körelmiş olan sinir uçlarından kaynaklanan sinirin hasarların tamiri gerçekleştirilir. Bu bölgede bulunan sinir uçları başka yere taşınabileceği gibi, tekrar dikilebilir ya da ölmüş olan doku kaybının bulunduğu kısım kesilerek; yeniden birbirine birleştirilmesi sağlanabilir. Genellikle de uygulanan bölgeler kol ve bacaklarda bulunan sakatlık veya kaza sonucu oluşan sinir kayıplarında uygulandığı görülmektedir.

Sinir naklinde yapılması gerekenler

Herhangi bir sebepten dolayı kaza ve travma nedeniyle kolda oluşan sinirlerin zedelenmesi sonucu hastada oluşacak his kaybı gibi problemler sonucunda hastaya gerekli tedaviler uygulanır. Yapılacak sinir nakli öncesinde kaza sonrasında oluşan sinir kaybı için belli bir dönem bekledikten sonra sinirlerin işlevini yerine getirememesi üzerine sinir nakli gerçekleştirilir. Bu ameliyat ustalık ve dikkat gerektiren bir ameliyat yöntemidir. Çünkü bu bölgede uygulanacak sinir naklinin başarıyla gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Böyle durumlarda kişinin bacak bölgesinden alınan sinirler ile kolunun bulunduğu bölgede, yani sinirin zedelendiği bölgede gerçekleştirilecek sinir nakli ameliyatı ile hastanın yeniden hislerine kavuşmasına yardımcı olunur. Büyük risk içeren bir ameliyat olması sonucunda, yapılacak operasyon ile hastanın eski sağlığına kavuşması sağlanır. Böyle ameliyatlar doğuştan olanlara göre daha kolay çözüme kavuşuyor. Çünkü sinirin kaybının nerede olduğu kesin bilinir ve travma sonucu oluşan sinir kayıplarında hastanın aldığı hasar bölgesi bellidir. Bu sebepten dolayı sinir naklinin gerçekleştirilmesi daha kolay olacaktır. Bu ameliyat sonrasında hastanın steril olması son derece önemlidir. Bu sebeple itinalı bir bakım gerektirir.

Sinir Nakli Yorumları

soru

Emre

01 Ocak 2018 Pazartesi

Beyin ameliyatı oldum ve sol gözümun hareketlerini kaybettim daha sonra göz kaslarım kesildi ve yerleri değiştirildi ama gözüm az hareket etti .bu yöntem ile gözümüm düzelir mi .

Cevap yaz
cevap

Cenk

12 Eylül 2018 Çarşamba

Emre bey cerrahi müdahalenin yan etkilerinden kaynaklı olarak sinir kasları zedelenmiş durumda. Sinir nakli durumu göz kaslarında geçerli değildir. Ancak uygulanacak bir kısım fizik tedavi hareketleri sayesinde göz sinirleri açılabilmektedir. Bilinçsiz tedavi ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle konu uzman hekime bildirilmelidir.

cevap

Pehlevi

06 Eylül 2018 Perşembe

Sinir nakli ameliyatı oldukça hassas bir yöntem olup göz gibi bir bölgeye nakil işlemleri oldukça zordur. Bu ameliyatı olmanız halinde belirli bir süre boyunca bazı sinirlerin az çalıştığını ve gözünüzün yeterli oranda hareket etmediğini düşünebilirsiniz. Zamanla sinir yapıları alışacağı için bu sorundan kurtulacaksınız. Düzenli olarak doktor kontrolüne danışmanız gerekmektedir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akciğer Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Akciğer Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Hücre Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hücre Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yumurta Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Yumurta Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Doku Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doku Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kalp Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Kalp Nakli Ameliyatı ve Riskleri