Penis Nakli Ameliyatı ve Riskleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Penis Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Penis Nakli, Tıp teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte karaciğer, akciğer, kalp gibi birçok iç organ ve uzuvların teknoloji yardımı ile rahatlıkla nakil işlemleri gerçekleşmektedir. Çok ilginçtir ki artı Uzman hekimlerin yapmış olduğu birçok çalışma ve deney sayesinde artık penis naklinin gerçekleşmiş olduğu tıp dergilerinde sıkça yer verilmektedir. Bir kaza sonrası penisinin bir kısmını kaybeden veya sünnet hatalardan kaynaklı olarak kişi penisinin bir kısmını kaybetmiş olabilir. Bu sorun yaşamının her alanında büyük bir problem olarak karşısına çıkarak çevresel ve karşı cinsle ilişki ve evlilik birlikteliğini zedeleyecek durumlara neden olmaktadır. Penis uzvunun bir kısmını veya büyük bir kısmını kaybeden bir kişi baba olamama korkusu, bir bayanla evlilik gerçekleştiremeyeceği korkusu kendisini psikolojik olarak etkilemektedir. Bu durumu araştıran üroloji uzmanları konunun çözümü için yapmış oldukları araştırmalar neticesinde bu nakli olup olmadığını araştırdı. Hayvan denekleri üzerinde yapılan çalışmalar da olumlu sonuçlar alınınca bu defa penisini kaybeden insanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda uygun kan ve doku yapısına sahip kısa zaman önce hayatını kaybeden kişilerin uzuvları daha önceden penisinin bir kısmını kaybeden birine nakledildiğinde penis kısa süre içerisinde vücut ile uyum sağladığı, idrar yapımı ve cinsel birliktelikte sertleşme ile sperm üretiminin sağlıklı olarak yapıldığı gözlemlenmiştir. Hatta penis nakli yapılan hastaların partnerleri ile uyum içerisinde birliktelik yaşadıkları, ereksiyon sorunu yaşamadığı alınan notlar arasındadır.

Penis Nakli Ameliyatını Yapılması

Penisini bir kaza sonucu kaybeden hastaya kısa zaman önce vefat etmiş birinin uygun şekilde kesilen penis dokusu nakledilir. Bu nakil işleminde kan ve doku uyumuna dikkat edilir. Hasta bu ameliyatı durumun ciddiliğine göre 2 - 11 saat sürdüğü gözlemlenmiştir. İlgili kan damarı ve bağlantıyı sağlayan kanalların uyum içerisinde bağlantısı yapılınca hasta yoğun bakıma alınarak gözlemlenir vücut penisi kabul edince 6 ay hasta cinsel birliktelikten uzak durur ve bu dönemde sıvı tüketimi azaltır. Penisin hastaya uyum göstermesi ile hasta normal hayatına döner ancak bu süreçte bir kısım merhem ve ilaç tedavilerini devam ettiği takdirde nakledilen penis vücuda uyum sağlayarak vücudun bir uzvu haline gelir.

Penis Naklinin Olumsuz Sonuçları

Kimi hastalara penis nakledildiğinde kan ve doku uyumsuzluğu nedeniyle bazen hastanın vücudu bu organı kabul etmeyebilir. Böylesi durumda vücut ile uyum sağlamayan penis üzerinde ciddi ağrılar oluşur. Bu süreçte hastanın doktorlar tarafından yapılan ameliyatında damar ve doku bağlantısında bir hatanın olup olmadığı araştırılır eğer bir problem bulunmamasına rağmen hasta penisi kabul etmiyor ise ortada çok ciddi bir problemin olduğu aşikardır. Vücudun kabul etmediği penis yapısı Uzman hekimler tarafından mecburen tekrardan sökülecektir. Bu penis kısa zaman içerisinde sökülmez ise birtakım enfeksiyonlara bağlı olarak faklı hastalıklara neden olabilir.

Penis Nakline İlişkin Güncel Konular

Yıllarca yapılan araştırmalar neticesinde artık bu naklin gerçekleştiği mümkündür ancak bu nakil sadece ABD, İngiltere ve Çin gibi teknoloji yapısı ilerlemiş ülkelerde çok az sayıda yapılan nakillerdendir. Bilim insanları bu konunun üzerine ciddi anlamda çalışmalar yapmaktadır. Yapılan ameliyatlarda bir kısım hastaların nakillerde vücut penisi kabul etmese de bir kısım nakillerde hastanın vücudunun penisi kabul ettiği, üreme ve boşaltım işlemini rahatlıkla yaptığı gözlemlenmiştir. Hatta penis nakli yapılan hastalar üzerinde baba olan kişiler dahi bulunmaktadır. Bu nakli yapacak kişiler hayata küsmeyip ciddi anlamda araştırmalar yaparak Uzman hekimler ve uygun donörlerden yapılacak nakiller ile bu nakli rahatlıkla gerçekleştirerek bu rahatsızlıktan kurtulabilirler.

Penis Nakli Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Nakil ve Sonrası

Nakil ve Sonrası

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Deri Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Deri Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Kan Nakli Nasıl Yapılır?

Kan Nakli Nasıl Yapılır?

Kemik İliği Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Kemik İliği Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Yapay Böbrek Nakli Nasıl Yapılır?

Yapay Böbrek Nakli Nasıl Yapılır?

Sinir Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Sinir Nakli Ameliyatı ve Riskleri