Karaciğer Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
20 Haziran 2024

Karaciğer Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karaciğer, insan vücudunun sağ tarafında, kaburgaların hemen altında yer alan, yaklaşık olarak yetişkin bir bireyde 2 kilogram ağırlığında, kırmızı renkte ve yumuşak bir organdır. Vücudun yaşamını sürdürmesi için birçok kimyasal olay bu organ ile gerçekleşir. Karaciğer, vücut için yaklaşık 1 litre safra salgılar, vücut ısısını ayarlar, protein, yağ ve şeker dengesini sağlar ve kandaki şeker miktarını düzenler. Ancak, bazen karaciğer metabolik olarak bazı görevlerini yerine getiremez. Bunun sonucunda karaciğerde karaciğer yetmezliği, siroz ve karaciğer iltihaplanması gözlemlenir. Bu rahatsızlıklar ilaç tedavileri ile düzeltilmezse, karaciğer nakli ile bu problem ortadan kaldırılmaya çalışılır. Karaciğer nakli, genellikle ileri düzeyde siroz ve karaciğer hastalıklarının çok ilerlemesi durumunda gereklidir. Karaciğer rahatsızlığı erken müdahale edildiği takdirde nakle gerek kalmaksızın düzeltilebilir, ancak ilerleyen durumlarda hastaya karaciğer nakli yapılarak hasta normal yaşamına dönebilir.

Karaciğer Nakli Gereken Durumlar

Uzman hekimlerce karaciğer nakillerinde karaciğer sirozu ve karaciğer rahatsızlıkları sebebiyle her hasta üzerinde bu nakil gerçekleştirilebilir. Karaciğer hastalık şiddeti A ve C arasında uzmanlar tarafından değerlendirilir. Karaciğerde B ve C evresinde olan tüm hastalar nakil için uygundur. Karaciğer rahatsızlığı gözlemlenen bir kişide bazı rahatsızlıklar gözlemlenir. Bu rahatsızlıklar neticesinde karaciğer yetmezliği gösteren her hasta mutlaka doktor görüşü almalıdır. Uzman hekim, karaciğer naklinin ilaç tedavisi ile mi yoksa cerrahi müdahale ile mi çözüleceğini belirler. Hastanın nakil esnasındaki durumu ne kadar iyiyse, cerrahi operasyonda o kadar iyi sonuç alınır. Operasyon esnasında yoğun bakımda hastanın durumu gözlenir ve operasyon sonrasında yanlış beslenme, böbrek bozukluğu ve aktif enfeksiyon gibi durumlar vücudun organı kabul etme durumunu etkiler. Operasyon öncesinde uygun bir donör, kan tahlilleri ve bazı araştırmalar sonucunda belirlenir. Uygun donör bulunduktan sonra bu operasyon gerçekleştirildiğinde karaciğerin vücuda uyum gösterme oranı oldukça yüksek olur.

Karaciğer Naklinin Gerekliliğini Sağlayan Semptomlar
  • Kan kusma,
  • Sersemlik ve zihinde bulanma,
  • Siyah dışkı,
  • Karında asitli sıvı birikimi,
  • Böbrek disfonksiyonu,
  • Sarılık,
  • Düşük hemoglobin değeri
Yukarıda gözlemlenen durumlar karaciğer üzerinde oluşan hastalıkların belirtileridir. Bu rahatsızlıklar ilerlediği takdirde karaciğer hastalıklarını tetikleyerek karaciğer naklinin gerçekleştirilmesini sağlayacak durumlardır.

Karaciğer Naklinin Gerçekleşmesi

Karaciğer, ilaç ve bitkisel karışımlarla tedavi edilmediği takdirde uzman hekim tarafından yapılan muayeneler ile kesin tanı konulur. Hastanın nakil için farklı bir rahatsızlığının bulunup bulunmadığı tespit edilir. Hasta, enfeksiyon ve ameliyatı kaldırıp kaldıramayacağı belirlenir. Hasta psikolojik ve zihinsel olarak kendisini ameliyata hazır hale getirildikten sonra karaciğer naklinin gerçekleştirileceği donörler üzerinde tahliller yapıldıktan sonra karaciğer ya hastanın yakını ya da vefat etmiş bir donör üzerinden alınarak yapılır. Karaciğer, organlar arasında kendini yenileme özelliğine sahip organlardan biri olduğundan, canlı donör üzerinden alınan bir miktar karaciğer hastaya aktarılır. Böylelikle ameliyat işlemi tamamlanır. Ancak ameliyat sonrası semptomlar çok önemlidir. Nakli gerçekleşen karaciğeri vücudun kabul etmeme durumu söz konusudur. Bunun temel nedeni enfeksiyon veya vücudun karaciğeri kabul etmemesidir. Yapılan karaciğer ameliyatlarında çok yüksek oranda başarı elde edilmektedir. Hasta, eğer nakli gerçekleşen karaciğeri kabullenmişse, bundan sonra doktorunun vermiş olduğu ilaç tedavisine harfiyen uymalı ve herhangi bir aksi durum gözlemlediği takdirde konuyu acilen uzman hekimine bildirmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Doku Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doku Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kan Nakli Nasıl Yapılır?

Kan Nakli Nasıl Yapılır?

Deri Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Deri Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Beyin Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Beyin Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Saç Nakli Yöntemleri ve Faydaları Nelerdir?

Saç Nakli Yöntemleri ve Faydaları Nelerdir?