nakil.gen.tr https://www.nakil.gen.tr Nakil, Nakil Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler? tr-TR hourly 1 Copyright 2019, nakil.gen.tr Fri, 19 Feb 2016 00:00:00 +0000 Sat, 14 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Göz Nakli https://www.nakil.gen.tr/goz-nakli.html Sat, 24 Nov 2018 09:42:39 +0000 Göz nakli, son zamanlarda oldukça  yaygınlaşmış olan operasyonlardan biridir. Tıp tarihince çok eskilere dayanmayan bu operasyonlar sayesinde birçok insan görme sağlığına kavuşabilmektir. Özellikle doğuştan görmeyen v Göz nakli, son zamanlarda oldukça  yaygınlaşmış olan operasyonlardan biridir. Tıp tarihince çok eskilere dayanmayan bu operasyonlar sayesinde birçok insan görme sağlığına kavuşabilmektir. Özellikle doğuştan görmeyen ve korneasında hasar olan insanlarda bu operasyonlar sonrasında yüzde kırk beş oranında başarı sağlanabilmektedir. Yüzde kırk beş rakamı, ömrü boyunca hiç görememiş bir insan için son derece önemlidir. Ayrıca nakledilen gözün, nakledilecek kişinin gözüne uygun olması da gerekmektedir. Eski zamanda yapılması mümkün olmayan bu nakil, teknolojinin oldukça hızlı bir şekilde gelişmesi sayesinde günümüzde rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Bu nakil, aslında her göz hastanesinde yapılamasa bile ülkemizde kornea nakli yapan bazı göz hastaneler bulunmaktadır. Halk arasında göz nakli olarak bilinen bu nakil sırasında aslında gözün sadece ön saydam kısmı nakil edilir. Gözün, kornea olarak adlandırılan kısmı, insanlarda çeşitli göz hastalıklarının meydana geldiği bölgelerdir. Hastalıların bu bölgede meydana gelmesi nedeni ile gözünün sadece bu kısmı zarar görmüş olan kişilerde nakil yapılabilmektedir. Eğer kişinin gözünün diğer bölgeleri ve iç kısımları zarar görmüş ise yapılan kornea naklinden bir sonuç alınamayacaktır. Bunun yanı sıra hastaya nakil edilecek korneanın sağlam olması gerekmektedir. Aksi durumda yine yapılan nakil işlemi sonucunda beklenen sonuç alınamayacaktır. Göz naklini yapacak olan doktorun da bu durumda çok büyük etkileri bulunmaktadır. Çünkü ameliyat ne kadar iyi geçerse sonuçta bir o kadar iyi olacaktır. 

Göz nakli ameliyatı için bağışlanmış olan kornea genel olarak 9 mm boyundadır. Bu nedenle yapılan operasyolar son derece hassastır. Kornea, daire şeklindedir. Nakil edilen kornea, bağış yapan hastadan alınarak gözü hasarlı olan kişinin gözüne farklı dikiş yöntemleri ile dikilir. Bu gibi ameliyatlar, gelişmiş olan teknolojiler sayesinde artık lazer yöntemleri kullanılarak yapılmaktadır. Öyle ki dikiş işlerinde bile lazerler kullanılır. Aslında bu uygulamalar çok olumlu sonuçlara neden olduğu gibi maddi olarak kişilerde etkiler yapmaktadır. Çünkü göz nakli, için yapılan ameliyatlar biraz maliyetli olmaktadır. Bu sorun zamanın ilerlemesi ile değişecektir. Göz naklinde öncelikle kişideki hasta kornea, lazerler ile kesilerek alınır. Bu işlem sırasında gözün sağlam olan yerlerini hasar almaması için doktor önlemler alır ve detaylı çalışır. Aynı şekilde nakil verecek olan kişinin de göz korneası kesilerek alınır ve hemen diğer hastana nakledilir. Genel olarak yapılan ameliyatlar sonrasında organ reddi denilen durumun görülmeyişi, oldukça iyi bir haberdir. Diğer organ nakillerindeki gibi kornea nakli sonrasında göz verilen korneayı kabul eder. Tabi ki bazı insanlarda kabul etmeme gibi durumlar görülmüştür. Fakat bu ihtimal yok denecek kadar azdır. Birçok hasta göz naklinin yapılışı sırasında anestezinin nasıl olduğunu merak etmektedir. Göz nakli yapılacak olan hastaya genel anestezi yapılır ve hasta ameliyat sırasında kendinde olmaz. Bu durumda kişi herhangi bir ağrı hissetmeyecektir. Fakat hasta uyandıktan sonra ve ilk birkaç hafta hafif sancılar hissedebilir. 

Göz Nakli

 

Kornea naklinin yapılabileceği durumlar:

 • Kimyasal göz yaralanmalarında hastanın göz muayenesi yapıldıktan sonra uygun görülür göz nakli yapılabilir. Özellikle kireç yanıklarında ve küçük yangınlar nedeni ile meydana gelmiş olan durumlarda bu nakil yapılabilir.
 • Korneada meydana gelen enfeksiyon hastalıkları erkenden teşhis edilmiş ise ve bu enfeksiyonlar gözün diğer bölgelerine zarar vermemiş ise göz nakli yapılabilir.
 • Göze alınan darbeler sonrasında kişilerde korneanın yaralanması gibi bir durum var ise bu durumda da kornea nakilleri yapılabilmektedir. 
 • Korneanın doğuştan hafif hasarlı olması durumlarında da kornea nakli yapılarak hastanın daha sağlıklı görmesi sağlanabilir. <]]> Yumurta Nakli https://www.nakil.gen.tr/yumurta-nakli.html Sat, 24 Nov 2018 16:02:31 +0000 Yumurta Nakli, Her hangi bir neden ile yumurta üretemeyen veya menopoza girmiş kadınların anne olmasını sağlayan tüp bebek yöntemlerinden biridir. Bu yöntem ile çocuk sahibi olması imkansız olan kadınların bile çocuk sahibi ol Yumurta Nakli, Her hangi bir neden ile yumurta üretemeyen veya menopoza girmiş kadınların anne olmasını sağlayan tüp bebek yöntemlerinden biridir. Bu yöntem ile çocuk sahibi olması imkansız olan kadınların bile çocuk sahibi olabilme umutları artmaktadır. 

  Yumurta nakli, yumurta üretmeyen kadın ile genç, sağlıklı, doğurganlığı kanıtlanmış başka bir kadının yumurtaları ile, kendi eşinin sperminden döllenmesi sonucu yapılan bir tüp bebek uygulamasıdır. Yumurta ile spermin döllenme işleminden sonra elde edilen embriyolar kadının rahmine transfer edilir. Bu işlemden sonra gebelik başlamış olur.

  Yumurta nakli Kız kardeş, Hala Teyze, Anne, gibi yakın akrabadan yumurta alabildikleri gibi hiç tanımadıkları birinden de yumurta alabilirler. Bu tamamen tercih meselesidir.

  Yumurta Nakli İçin Bir Yaş Sınırı Var Mıdır

  Yumurta nakli yumurta üretmeyen her yaştaki kadına uygulanabilir. Yalnız 65 yaş üstü kadınların, gebe kalsalar dahi sağlıklı bir doğum yapma şansı olmadığı için yapılması tavsiye edilmez. Ama bebek için bir sıkıntı yoktur. Anne sağlıklı ise, o yaştaki kadına bile uygulanabilir.

  Yumurta Nakli
  Yumurta Nakli Yaptırmak Caiz Midir

  İslam dini zürriyete çok önem veren bir dindir. Nasıl ki, İslam da çoğalmak için evlenmek zorunlu ise, üreme organlarının nakli caiz görülmemiştir. Din alimlerinin görüşleri büyük ölçüde bu yöndedir. Bunun nedeni yumurta nakli yapıldığında çocuğun bir den fazla annesinin olmasıdır. Hele ki, yumurtanın kadının veya erkeğin Annesinden kız kardeşinden, kısacası nikah düşmeyecek yakın bir akrabasından alınması haramdır. Kısacası İslam dinine göre yumurta naklinin, daha doğrusu çocuk sahibi olmak için, her hangi bir üreme organının nakli edilmesi caiz değildir. Din alimlerinin ve diyanetin de bu konudaki fetvaları son derece nettir.

  Dine uygun olmadığı için de bizim ülkemiz yumurta nakline izin vermemiştir. Çeşitli Avrupa ülkeleri ve Kuzey Kıbrıs da yapılmaktadır.
  ]]>
  Deri Nakli https://www.nakil.gen.tr/deri-nakli.html Sun, 25 Nov 2018 07:35:23 +0000 Deri Nakli konusundan bahsetmeden önce size genel  olarak organ naklinden bahsetmek istiyorum. Yaşayan yada ölen bir bireyin bir dokusunun ve organının tedavi amacıyla ihtiyacı olan bireye aktarılmasına organ nakli denir. Organ nakli Deri Nakli konusundan bahsetmeden önce size genel  olarak organ naklinden bahsetmek istiyorum. Yaşayan yada ölen bir bireyin bir dokusunun ve organının tedavi amacıyla ihtiyacı olan bireye aktarılmasına organ nakli denir. Organ nakli yeni düşünülen bir fikir değildir ve çok eskilerden gelen bir fikirdir. Organ nakli ilk önce hayvandan hayvana denenmiştir. Daha sonra insandan insana denenmeye başlanmıştır. İnsanlar bilinçlendikçe organ nakli günümüzde yaygınlaşmaya başlamıştır. Günümüzde yapılan doku ve organ nakilleri böbrek nakli, kalp nakli, karaciğer nakli, kemik iliği nakli, kemik nakli ve Deri Naklidir

  Deri beş duyu organımızdan biridir ve deri insan hayatında çok önemli bir organdır. Derinin ufak bir hasar görmesi ölüm ile bile sonuçlanabilir. Çünkü derideki hasar çok su kaybına neden olmaktadır. Deri vücudumuzu dışarıdan gelen mikroorganizmalara karşı korur. Vücut ısımızı ayarlar. Bu yüzden insan oğlu olarak pek önemsemiyor olsak da deri insan hayatı için çok önemlidir.

  Deri Nakli Sonrası Tedavisi,

  Deride eğer hasar küçük ve yüzeyde ise deri kolayca kendiliğinden iyileşir. Ancak derideki hasar çok büyük ve ve çok derin ise deri bunu kendi çabalarıyla iyileştiremez. Bu durumlarda Deri Nakli yapılmaktadır. Derideki hasar çok büyük değilse deri parçaları hastanın kendi vücudundan alınarak hasarlı bölgeye Deri Nakli yapılır. Deri NakliNakil edilecek deri genellikle bacaktan, üst koldan, ön koldan ya da uyluğun iç bölümünden alınır. Deri Nakli sadece yanık olan bölgelerde yada yaralı bölgelere uygulanmaz. Plastik Cerrahi uygulamalarında da Deri Nakli uygulanır. Deri Naklinde hastanın kendi vücudundan alınan  Deri Naklinde veya kardeşlerinden alınan Deri Naklinde uyuşmama olasılığı pek görülmez. Fakat dışarıdan Deri Nakli alındığında genelde vücut tarafından reddedilmektedir. Bunun nedeni ise her dokunun ayrı bir antijen yapısı vardır.
  ]]>
  Akciğer Nakli https://www.nakil.gen.tr/akciger-nakli.html Sun, 25 Nov 2018 22:32:04 +0000 Akciğer Nakli, Akciğer vücudumuzun ihtiyaç duyduğu oksijenin hücre içerisini alınımını ve atılması gereken Karbondioksit hızla uzaklaşılmasını sağlayan oranımızdır. Kanımıza akciğer yardımı ile taşınan oksijen k Akciğer Nakli, Akciğer vücudumuzun ihtiyaç duyduğu oksijenin hücre içerisini alınımını ve atılması gereken Karbondioksit hızla uzaklaşılmasını sağlayan oranımızdır. Kanımıza akciğer yardımı ile taşınan oksijen kalp yardımı ile damarlara pompalanmasını sağlar. Sağlıklı olan akciğerler de bu durum normal olarak yapılırken sağlıksız bir akciğer de hücreler için gerekli olan oksijen rahatlıkla iletilmez böylelikle hücrelerde yıkım, insan vücudunda gözlemlenen nefes darlığı ve sürekli yorgunluk hissi oluşması akciğer hastalıklarının başlıca belirtilerdir. Bu durumlarda hastaya uzman hekimlerce ilaç tedavisi uygulanır ancak hasta üzerinde olumlu bir etki gözlemlenemez ve akciğer görevini yapmaması halinde doktorlar tavsiyesi ile uygun donör bulununca Akciğer nakli gerçekleşir.

  Akciğer Naklinin Nedenleri

  •  Sigara içmeden kaynaklı kronik damar tıkanıklığı,
  • Hava yoluyla alınan enfeksiyon nitelikli rahatsızlıklar,
  • Doğumsal kalp rahatsızlığı,
  • Vücuda zararlı havanın solunması,

  Bu tarzdan rahatsızlıklar zaman içerisinde ilerleyerek akciğerin görevini yitirmesine hücrelerin duymuş olduğu oksijenin iletilmesini engellemektedir. Özellikle sigara dumanına maruz kalan insanlar ve sigara tüketen kişiler üzerinde ciddi anlamda damar tıkanıklıkları görüldüğünden dolayı oksijen hücrelere geç iletildiğinden hücreler üzerinde bozulmalar gözlemlenmiştir.

  Akciğer Nakli Tür ve Çeşitleri

  • Tek Akciğer Nakli,
  •  Çift Akciğer Nakli,
  • Kalp Akciğer Nakli,
  • Çocuk Akciğer Nakli,

  Yukarıda sayılan nakiller sayesinde kısmen veya tamamen görevini yitirmiş olan akciğerin tekrardan görevini yerine getirmesi sağlanmaktadır. Tek akciğer nakli ve Çift Akciğer nakilleri ciddi anlamda organın görevini yerine getirilmesi halinde uzman hekimlerce yapılmaktadır. Kalp Akciğer naklinde ise Akciğer ve Kalp arasında her iki organının geri dönüşümünde bir hasar oluşumu durumunda oluşan bir rahatsızlık nedeniyle damar yollarının düzene girmesi açısında yapılan nakil türleridir. Çocuk Akciğer naklinde ise genellikle çocuğun kapmış olduğu enfeksiyonlardan dolayı akciğer üzerinde uygun donörler ile yapılan nakillerdir.

  Akciğer Nakli

  Akciğer Naklinin Gerekliliği ve Tedavi Seçenek Yaptırımı ile Faydaları

  Akciğer nakillerinde hastanın artık ilaç tedavisine cevap vermemesi sonucu eğer farklı bir rahatsızlık durumu ve ciddi ve ilerleyici bir rahatsızlığı bulunmuyorsa uzman hekimin izni dahilinde ve uygun donör bulunduğu takdirde yapılması hasıl olan bir nakildir. Akciğer nakli ile hasta olan bireyde hayat kalitesinde iyileşme gözlemlenir. Bu naklin gerçekleştiği  1. Yıl hasta acısından oldukça önemlidir. Bunun temel nedeni cerrahi işlem nedeni ile komplikasyon oluşması ve buna bağlı enfeksiyon gözlemlenmesidir.  Bu süreçte vücudun Akciğeri kabul etmeme durumu söz konusu olsa da vücut Akciğeri kabul ettiği takdir de hastanın nefes alış verişi, hayat kalitesi, yaşam standartları, sağlık kalitesi artarak vücut normal hayatına dönerek yaşamına devam eder. Böylelikle hastanın üzerinde bulunan kırgınlık, rahatsızlık ve yorgunluk hissi tam anlamıyla ortadan kalkar. Akciğer Nakli öncesi ve sonrasında yapılacak bütün işlemlerden ameliyat doktorunun haberdar edilmesi ani gerçekleşen bir komplikasyonda uzman hekimin haberdar edilmesi gerekmektedir. Hasta ameliyat sonrası her ne kadar sağlığına kavuşsa da ilerleyen dönemlerde farklı bir problemle karşılaşmaması açısından doktorunun vermiş olduğu tavsiyeleri harfiyen yerine getirmelidir. 
  ]]>
  Yarı Uyumlu İlik Nakli https://www.nakil.gen.tr/yari-uyumlu-ilik-nakli.html Mon, 26 Nov 2018 05:41:25 +0000 Yarı Uyumlu İlik Nakli, İlik kanseri (Lösemi) Halk arasında bilinen adı ile kan kanseri, uzun bir süre tedavi gerektiren ve hastayı hem psikolojik hemde fiziksel olarak etkileyen bir hastalıktır. İlik kanserinin en fazla görüldü Yarı Uyumlu İlik Nakli, İlik kanseri (Lösemi) Halk arasında bilinen adı ile kan kanseri, uzun bir süre tedavi gerektiren ve hastayı hem psikolojik hemde fiziksel olarak etkileyen bir hastalıktır. İlik kanserinin en fazla görüldüğü kesim ne yazık ki çocuklardır. çocuklarda görülen ilik kanseri yetişkinlere göre daha tehlikelidir. 

  İlik kanseri, son yıllarda tıp alanında yaşanan gelişmeler sayesinde erken teşhis ve tedavi ile hastanın tamamen iyileşmese bile yaşam kalitesini ve süresini uzatmak mümkün olmaktadır. Hastalıktan tamamen kurtulmanın yolu ilik nakli olmaktır. Fakat uygun iliği bulmak zaman aldığı için özellikle geç fark edilmiş durumlarda uygun ilik bulununcaya kadar bazen hasta kaybedilmekteydi.

  Türk doktorların geliştirmiş olduğu, yarı uyumlu ilik nakli, ilik nakli olması gereken hastaların, kan bağı olan yakınlarının iliklerinin nakledilmesi anlamına geliyor. çift ayıklama yöntemi olarak adlandırılan bu yöntem de 6/6 olması gereken uyumum 6/3 olması yeterli oluyor. Bu yöntem sayesinde yüzde yüzlük bir uyum aranmıyor. Bu da hastanın kardeşinden, annesinden veya yarı uyum gösteren başka bir yakınından ilik nakli yapılabiliyor. Üstelik bu yöntem sayesinde ameliyattan sonra kullanılması gereken bağışıklık baskılayıcı ilaçların kullanılmasına da gerek duyulmuyor. 

  Yarı Uyumlu İlik Nakli
  Yarı uyumlu ilik nakli uygulanan hastalarda yüzde yüz başarı ve iyileşme sağlamaktadır. Bu yöntem milyonlarca hastanın umudu olmuştur. Türk doktorlarının geliştirmiş olduğu bu yöntem bütün dünyada yankı bulmuştur.
  ]]>
  Otolog Kök Hücre Nakli https://www.nakil.gen.tr/otolog-kok-hucre-nakli.html Mon, 26 Nov 2018 16:56:21 +0000 Otolog Kök Hücre Nakli, Otolog yani kendiliğinden olan kök hücre nakli,  hastanın kendi kemik iliğinden veya kanından hücreleri alınıp dondurulduktan sonra kanser hücrelerini öldürmek amacıyla yüksek derecede kemoterapi uygul Otolog Kök Hücre Nakli, Otolog yani kendiliğinden olan kök hücre nakli,  hastanın kendi kemik iliğinden veya kanından hücreleri alınıp dondurulduktan sonra kanser hücrelerini öldürmek amacıyla yüksek derecede kemoterapi uygulanarak vücut ısısına döndürülüp santral yolu aracılığı ile hastaya kan yoluyla yeniden verilmesi durumudur.

  Otolog kök hücre nakli yapılmasındaki amaç,  

  Yüksek derecede kemoterapi verilerek tümörleri yok etmektir. 

  Otolog kök hücre naklinin uygulanma alanları,
  • Lenf bezleri kanserleri 
  • Akciğer, yumurtalık ve testis kanserleri gibi solid tümörler
  • Akut lösemili hastalarda otolog kök hücre nakli uygulanmaktadır.
  Otolog kök hücre nakli sonrası,

  Hücrelerin tekrar kan hücreleri yapabilmesi için 10-15 gün geçmesi gerekmektedir. Bu süre içerisinde hastanın kendi iliğinin  kan üretemeyeceğinden dolayı hastaya dışardan kan verilmelidir ve hastanın kan hücrelerinin düşük olması nedeniyle enfeksiyon kapma olasılığı yüksek olacağı için devamlı ateşi ölçülmeli ve gerektiği durumlarda antibiyotik tedaviler uygulanmalıdır.

  Otolog Kök Hücre Nakli
  Otolog kök hücre nakli sonrasında oluşabilecek yan etkileri,

  Otolog kök hücre nakli yapılan hastalarda verilen bazı ilaçlar nedeniyle bulantı, kusma. yemek yiyememe. kalbin yüksek atması ve vücutta oluşan döküntüler gibi sorunlar oluşabilir. 
  Otolog kök hücre naklinin yapıldığı ilk yıllarda genellikle hastaların çabuk enfeksiyon kapma durumu olması nedeniyle hastayı enfeksiyondan korumak amacıyla antibiyotik ilaçlar verilir. Bu ilaçların düzenli olarak kullanılması hasta için oldukça önemlidir. Otolog nakil yapıldıktan sonra hastalığın yeniden kendini göstermemesi için hastalık yakından takip edilir ve bazı radyolojik, kemik iliği ve laboratuvar araştırmaları yapılarak hastalık kontrol altına alınır. Otolog nakil sonrasında hastalığın yenilemesi ve uygulanan tedavilerden kaynaklı olarak yeniden kanser oluşma riski de bulunmaktadır.
  ]]>
  Beyin Nakli https://www.nakil.gen.tr/beyin-nakli.html Tue, 27 Nov 2018 07:09:29 +0000 Beyin Nakli, beyinde tedavisi tam olarak mümkün olmayan hastalıklar bulunmaktadır. Özellikle dopamin hormonunu salgılayan beyin hücrelerinin bozulması nedeniyle Parkinson hastalığı ortaya çıkar. Günümüzde orta yaş üzeri insan Beyin Nakli, beyinde tedavisi tam olarak mümkün olmayan hastalıklar bulunmaktadır. Özellikle dopamin hormonunu salgılayan beyin hücrelerinin bozulması nedeniyle Parkinson hastalığı ortaya çıkar. Günümüzde orta yaş üzeri insanlarda sıkça görülmektedir. Bunun yanı sıra proteinlerin anormal yapımına bağlı olarak sinir hücrelerinin ölmesine neden olan Huntington hastalığının da tedavisi tam olarak mümkün değildir. Hastalıkların dışında beyin kanamaları ve kafa yaralanmaları da beynin işlevlerinin bozulmasına ve felç geçirmeye neden olabilir. Yukarıda bahsettiğimiz bu nedenlerden dolayı insanoğlu, beynin hasar bulunan kısmının sağlıklı bir beyinin dokusu ile değiştirilmesini ummaktadır. Beyin nakli fikri çok eski zamanlara dayanmaktadır. 1887 yılında Fransız doktorlar giyotin ile idam edilen insanların köpeklere nakletmeye çalışmıştır ancak bu çalışmada başarısız olmuşlardır. 1900'lü yılların başında bilim adamları, kesilmiş köpek kafasını suni kan dolaşımı makinesi ile bir süre yaşatmayı başarmışlardır. Kafatasından ayrılan beyin, laboratuvar ortamında bir süre yaşatılabilir ve bu süre zarfında şeker ve su tüketebilir.

  Maymunlarda Beyin Yapısı,

  Maymunlar arasında yapılan deneylerde kafatasından ayrılan beynin 2 hafta kadar yaşadığı gözlemlenmiştir. Fakat beyin ve omurilik arasında bağlantı kurulamadığı için maymunlar felçli olarak yaşamlarına devam ederler. Henüz pratik olarak beyin nakli uygulanmaktadır. Gelecekte ise gelişen teknoloji ile uygulanabilecek bir fikir olarak görülmektedir. Beyin nakli gerçekleştirilirse insan kendi benliğini kaybedecektir. Bu nedenle beynin sadece hasarlı olan kısmını değiştirmek modern tıp tarafından daha çok tercih edilmektedir. Günümüzde de bu yönde çalışmalar yapılmaktadır. 20 yıla yakındır bu çalışmalar devam ediyor. Bilim adamları, gerekli şartlar sağlandığında nöronların büyüyeceğini ve bağlantı kurabileceğini gözlemlemişlerdir. Bu yöntem bazı canlıların beyin hücreleri kullanılırak yapılır. Bu hücreler laboratuvar ortamında çoğatılarak belirli sayıya geldiğinde felçli hastanın kan dolaşımına bırakılır. Bırakılan bu hücrelerin daha sonra incelendiğinde beyindeki diğer hücrelerle bağlantı kurdukları görülmüştür. Ayrıca beyin nakli için her zaman insan beyni bulunamadığı için bazı hayvanların da beyinleri kullanılmaktadır. 

  Beyin Nakli
  Domuzlarda Beyin Yapısı,

  Domuzların beyin hücreleri çoğaltılarak kullanılmaktadır. Ancak bazı toplumlarda domuz beyni toplumsal ve dini değerler nedeniyle kullanılmamaktadır. Ayrıca domuz beyni işlevlerinin insan beyninin işlevlerinden farklı olması da diğer bir sorun olarak görülmektedir.
  Son dönemlerde ise kök hücrelerden alınan sinirlerin nakli gündeme gelmiştir. Embriyodan ve kordon kanından alınan hücreler, çeşitli hormonlar sayesinde büyütülüp sinir hücrelerine dönüştürülür. Daha sonra bu hücreler kan yoluyla hastaya veriliyor. Kan yoluyla verilen bu hücreler hasarlı kısımlara giderek onların yerini alıyor. Bu yöntem için en büyük problem, hücrelerin farklılaşması için hangi sinyallerin verileceğinin bilinmemesidir.
  ]]>
  Yapay Göz Nakli https://www.nakil.gen.tr/yapay-goz-nakli.html Tue, 27 Nov 2018 08:26:32 +0000 Yapay göz nakli, olmasını gerektiren bazı durumlar gerekir. Gözün ön tarafında bulunan kornea gözün ön kısmında bulunan ve saydam bir tabaka olan bir bölgedir. Göze gelen ışığın yüzde doksanını bu pencereden geçirip, Yapay göz nakli, olmasını gerektiren bazı durumlar gerekir. Gözün ön tarafında bulunan kornea gözün ön kısmında bulunan ve saydam bir tabaka olan bir bölgedir. Göze gelen ışığın yüzde doksanını bu pencereden geçirip, şeffaflığı ileten ve düzenli olarak çalışan hücrelerden oluşan bir yapıdadır. Yapay göz sayesinde etrafımızda olan bütün nesneleri net olarak görebiliriz. Bu duyarlı olan hücreler sayesinde görme işlemi gerçekleşirken; bu bölümün zarar görmesi halinde göz görme yetisini kaybeder. Hassas bir düzen içerisinde bulunan kornea tüm müdahalelere rağmen aldığı hasar sonucunda görüntünün kaybına sebep olur. Korneanın kaza sonucu tahrip olması yada doğuştan işlevini yerine getirememesi sebebiyle gözde görme bozuklukları olur. Böyle durumlarda hastalara kornea nakli gerçekleştirilmesi gerekir. Görmeyen hastaların kornea ihtiyaçlarının karşılanmasının en önemli yolu ölen kişilerden alınan göz korneasının görme yetisini kaybeden kişilere nakli sonucunda, gözlerinin yerden görmesini sağlayabilmektir. Son yıllarda ise bunun yerine yapay kornea üretimi başlamıştır. Bu şekilde kornea nakli için bir çok sıkıntı söz konusu olmaktan çıkmıştır. Yapılan yapay protezler kullanılarak tam duyarlı kornealar üretilmiş olmasının yanı sıra hemde protezin hastaya uyum sağlaması gibi problemler ortadan kalkmış oldu. Geliştirilen korneaların iki şekli vardır. İlki öncelikli olarak ölmüş birinden nakledilen göz korneasının kabul edilmeyen hastalara gerçekleştirilir. Protez ile ilgili nakil görme engelli hastalar için son derece önemli bir buluştur. Işık alma özelliğini kaybetmiş olan gözde bulunan hasar sebebiyle yapay kornea sayesinde polimer tabanlı ve sıvıyı emme özelliği sahibi yapay olan gözler üretilmeye başlamıştır. Bu yüzden buluş yöntemi ile nakil edilen dokunun sağlamlığına  güvenilir. Nakil edilmesi sayesinde kolayca bulunduğu ortama uyum sağlamaktadır. Bu sebepten optik özelliğine uyum sağlamakta ve hücre büyümesini destekleyen özellikler sayesinde gözde rahatlıkla işlevini sürdürebilmektedir.

  Yapay Göz NakliYapay göz nakli ameliyatı,

  Son teknoloji ile üretilen yapay gözün optik yüzeyini genişleterek; ışığın gireceği alanı arttırmaya yönelik çalışmalar uygulanmaktadır. Böylelikle nakledilen yapay gözün bir kaç dikiş dışında dışarıdan fark edilmesi çok zordur. Bu yapay göz sayesinde nakil oldukça kolay bir şekilde uygulama yapılarak; hastada oluşabilecek bağışıklık sistemindeki olumsuz etkileri de ortadan kaldırmaktadır. Bu sayede hem uygulaması kolay olacaktır hem de yapılan kişinin görme özelliği daha fazla olacaktır. Yapay göz yapılması için kullanılması gereken korneanın hazırlanması için hastaya uygun biyolojik materyaller hazırlanması gerekir.  Yapılacak gözün hastanın göz dokusuyla kaynamasına yardımcı olunurken; içerisinde bulunan ince optik hücreler bağımsız kalacak şekilde uygulanır. Böylelikle nakil sırasında problem oluşmazken, sonrasında oluşabilecek sıkıntılar yok edilmiş olur. İşlem yapılan hastanın düzenli takibi ile hasta görme yetisini yeniden kazanır. Bu ameliyat sayesinde hasta sıkıntısından kurtulmuş olur.

  Yapay yüz naklinin işlevi,

  Yapay göz naklinin işlevi mercekten kırılarak geçen ışınların düştüğü tabaka ve bunun elektrik sinyallerine çevrilerek; beyine gönderilmesine yardımcı olunur. Ayrıca hipertansiyon ve şeker hastalığına bağlı olarak gözde bulunan kanamalar sonucunda retina damarlarında tıkanmalar, sarı nokta hastalığı, retina yırtıkları, doğumsal retina hastalıkları, retina bölgesinde sıvı birikmesi, göz içine giren yabancı cisimler, retina ödeme gibi hastalıklardan dolayı göz  görme yetisini kaybeder. Bu sebepten dolayı uygulanacak yapay göz ile hastalar artık görme yetisine kavuşacak ve gözün arkasındaki sinirleri harekete geçirmek için kullanılan uygulamalar sayesinde, gözün işlevi mükemmel olacaktır. Uygulanacak yapay göz sayesinde rahatlıkla uyum sağlayacak hem de]]> Allojenik Nakil https://www.nakil.gen.tr/allojenik-nakil.html Wed, 28 Nov 2018 02:51:11 +0000 Allojenik nakil, insanlarda ölümcül hastalıklar üzerinde yapılan en büyük tedavilerden biridir. Henüz geliştirilme aşamasında olan bu tedavi yöntemi her ne kadar geliştirilme aşamasında olsa bile insanlarda etkin olarak uygulan Allojenik nakil, insanlarda ölümcül hastalıklar üzerinde yapılan en büyük tedavilerden biridir. Henüz geliştirilme aşamasında olan bu tedavi yöntemi her ne kadar geliştirilme aşamasında olsa bile insanlarda etkin olarak uygulanmaktadır. Aslında birçok kişinin kemik iliği nakli ya da ilik nakli olarak bildiği operasyon, direk olarak bu konu ile alakalıdır. Hastaların genellikle kardeşlerinden alınan kemik iliği yani hücre, hastaya nakledilerek sağlam olan hücrenin, hasta olan hücreleri öldürmesi ile bu nakil gerçekleştirilir. Allojenik nakil, bazen kişinin kardeşinin olmaması nedeni ile daha da uğraştırıcı bir al alabilir. Böyle bir durumda öncelik kişinin akrabaları olmak üzere çevredeki insanlardan ilik uyuşması için yardım istenir. Uygun ilik bulunduğunda allojenik nakil gerçekleştirilir. Aslında allojenik nakil, sadece kemik iliğinde değil ayrıca çevre kanlardan da elde edilebilmektedir. Bu nedenle genellikle doktorlar çevre kanı kullanarak allojenik nakil işlemini yaparlar. Bu nakil, hayati olarak tehlikede olan insanlar için gerekmektedir. Daha çok kanser hastalarında uygulanan bu yöntem ile hastanın vücuduna çok yüksek dozda kemoterapi uygulanmış olmaktadır. Bazı insanlarda kemik iliği eksikliği nedeni ile allojenik nakile ihtiyaç duyulabilmektedir. Eğer kişinin kardeşi varsa, kemik iliğinin uyumu yaklaşık olarak yüzde yirmi beş oranında uyumlu olmaktadır. Eğer uyumlu ilik bulunur ise allojienik nakil yöntemi ile kişiden kişiye nakil yapılır. Yaklaşık bir ya da iki ay içerisinde kişide iyileşmeler rahat bir şekilde gözlemlenebilir. 

  Allojenik NakilLösemi hastalarında allojenik nakil, 

  Hayati önem taşımaktadır. Öyleki kronik olarak lösemi sorunu yaşayan insanlarda, kardeşten yada bir başkasından alınan uyumlu kök hücreler allojenik nakil ile kişiye verilerek çok büyük tedaviler uygulanır. Bazen insanlar aradıkları kök hücreyi bulamazlar. Bu durumda kişilerin hayatı tehlikeye girmektedir. Bu gibi durumlarda eğer mümkün ise bir kardeş yapılması hayat kurtarıcı olabilir. Allojenik nakil yapılmadan önce hasta için en iyi tedavilerin uygulanması gerekmektedir. Eğer bu tedavilerden sonuç alınamaz ise hastanın bu nakile uygun olup olmadığı, yapılan testler ile araştırılır. Eğer hasta bu nakile uygun ise zaman kaybedilmeden vericiden alınan kök hücre kişiye cerrahi operasyonlar ile verilir. Kök hücreyi verecek olan kişide uyumluluğun anlaşılması için kan alınır ve laboratuvalarda özel yöntemler ile doku grubu uyumu olup olmadığına bakılır. Bu işlem yaklaşık 4-5 gün kadar sürmektedir. Eğer uyum olursa alınan kök hücreleri, hasta vücudu reddetmez. Fakat bazı insanlarda her ne kadar uyumlu olursa olsun, hastanın vücudu bu hücreleri istemez ve reddeder. Bilinmesi gereken bir şey vardır ki allojenik nakil yapılması için illa ki kişilerin kan gruplarının uygun olması gerekmez. 

  Allojenik nakil sonrasında kişilerde farklı yan etkiler meydana gelebilmektedir. Bazı insanlarda herhangi bir yan etki görülmese bile bazı insanlarda çok ciddi yan etkilere neden olan bu tedavi yöntemi özellikle ağrı ve yüksek ateş sorunlarına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra ağız içerisinde şiddetli yaraların meydana gelmesi beklenen yan etkilerdendir. Bazı insanlarda ise cilt dökülmeleri meydana gelmektedir. Bu durum kişilerde çok büyük tedirginliklere neden olsa bile aslında kısa bir süre içerisinde bu durum ortadan kalkar. Allojenik nakil sırasında kişiden alınan kök hücreler, sanki kan verir gibi hastanın damar yoluna verilerek işlem tamamlanmış olur. Bu şekilde verilen kök hücreler, kendiliğinden iliklere yerleşecektir. Bu durum yaklaşık iki hafta içerisinde etkilerini gösterecektir. 
  ]]>
  Kalp Nakli https://www.nakil.gen.tr/kalp-nakli.html Wed, 28 Nov 2018 15:26:59 +0000 Kalp Nakli, uzmanlık isteyen, fakat ameliyat tekniği sebebi ile çok zor olmayan bir işlemdir. Bu konudaki ilk çalışmalar 1930'lu yıllarda başlamıştır, fakat o dönemlerde cerrahlar, vücudun yeni organı kabul edip etmesi sorununu Kalp Nakli, uzmanlık isteyen, fakat ameliyat tekniği sebebi ile çok zor olmayan bir işlemdir. Bu konudaki ilk çalışmalar 1930'lu yıllarda başlamıştır, fakat o dönemlerde cerrahlar, vücudun yeni organı kabul edip etmesi sorununu çözme konusunda iyi sonuç vermez. Vücut dışarıdan gelen tüm mikroplara olduğu kadar, yabancı dokulara da karşı çıkarak reddeder. Reddetme olayını engelleyen veyahut da tıbbi söyleyişle bağışıklık sistemini baskı altına alan ilaçların geliştirilmesi, insan vücudunun kalp gibi aktarılan organlarını kabul etmesini ve benimsemesini sağlamaktadır.
  İnsanlarda yapılan ilk kalp naklini gerçekleştiren Güney Afrikalı Cerrah Chirstian Barnard bu nakli 1967 yılında gerçekleştirmiştir.

  Kalp nakli ameliyatın sağladığı olanaklar

  Kalp nakli çok masraflı bir ameliyat olduğu için herkese uygulanamamaktadır. Bununla beraber şeker hastalığı ya a kanser benzeri diğer hastalıkları olan hastalar baştan elenir, 55 yaş ve yukarı veyahut da iyileşme sürecini geciktirecek niteliği sahip akciğer hastalığı bulunan bireyler de bu olanaklardan yararlanamazlar.

  Seçimi yapılan hastalar, kalp hastalığının en son aşamasında, birbiri ardına takip eden krizlerden ötürü zayıf düşen kalp kası yüzünden ölümün kıyısında, fakat ameliyatla iyileşme şansı olan kişilerdir. Kalp naklinin gerçekleştirilmesi için her şeyden evvel uygun bir kahp vericinin bulunması gerekir. Alınacak olan yeni kalp, en azından bazı yönlerden alıcının beden dokusu ile uyuşmalıdır. Bedenin kalbe karşı bağışıklık tepkisi ne denli bastırılmaya çalışırsa çalışılsın organ reddedilir. Dokuların uyuşup uyuşmadığıyla ilgili durum doku tiplendirmesiyle anlaşılır. Alıcı kişinin kanı ile tüm beden hücreleri incelenir, sonrasında tüm organ aktarımları için uygun niteliği sahip vericilerin özelliklerini içeren uluslararası bilgisayar sisteminden istenilen, doku tipi alıcıya uygun bir vericiyi saptamasdır. Günümüz dünyasında yapılan her türlü organ nakli ameliyatı için, çok gelişmiş yöntemler ve doku uyuşmazlığı sorunu üzerinde çalışılmaktadır. Verici bireyin kabinin durumu da çok önemlidir. Kalbin alıcının göğüs boşluğuna tam uyması için vericinin kalbi ile yaklaşık olarak aynı büyüklükte olmalıdır. Şüphesiz bu, alıcı ile vericinin bedensel yapılarının örtüşmesi gerektiği anlamına gelir. Buna ek olarak vericinin kabininin iyi ve sağlıksız olması gerekir. Bu sebepten ötürü, 35 yaşından büyük bireylerin kalbi genellikle uygun olmaz.

  Kalp nakli ameliyatı için vericinin kalbinin aktarılması;

  Kalbin verici bireyden alıcıya aktarılması esnasında geçen zaman çok büyük önem taşır. Vericinin sürekli alıcının yakınında bulunmaması doğaldır. Bu sebepten dolayı hemen her zaman çeşitli kurumların işbirliği ve ciddi bir organizasyon gerekir. Normal koşullar altında uçak, helikpoter ve polisin gözetiminde ulaşım yapılır. Genellikle soğuk istemi süresinin (yani kalbin her iki beden arasında geçirdiği tüm sürenin teknik ismidir) üç saat ve daha üstünde bir zamanda olmaması istenir. Yolculuk sırasında steril politeilen maddeli torbalar yerleştirilen kalp, özel bir kap içinde tutularak -4 derece sıcaklıkta sabitlenir.  Kalp yola çıkınca alıcı birey de ameliyata hazırlanmaya başlar. Enfeksiyon oluşumu olasılğını azaltmak adına steril bir banyo yaptıktan hemen sonra, ameliyathane göğüs kafesi açılır. Daha sonra damarlara bağlayan uzman hekimler özel bir alet ile göğüs kemiğini kırarak, kalbi ortaya çıkarılır. Basit işlemleri kapsayan bu ameliyat toplamda iki saat kadar sürer. Eğer herşey yolunda giderse, kalp hastaneye ulaştığında alıcı hazır olmuş olur.

  Kalp NakliKalbin nakil işlemi,

  Nakil, verici kalbinin birçok kastan oluşan bölümünü (yani sol ve sağ karıncık) damarları ile beraber, alıcı kalbinin kulakçıklarının (düşük basınçlı kan pompalama odacıkları) altına dikimiyle oluşmaktadır.  Alıcı bireyin kalbi, devreden çıkarıldıktan daha sonra ise kanı kalp-akciğer aygıtından geçirilir. Bu yöntemle bedenin her yeri oksij]]>
  Kemik İliği Nakli https://www.nakil.gen.tr/kemik-iligi-nakli.html Thu, 29 Nov 2018 00:11:11 +0000 Kemik iliği (kök hücresi), kemik iliği ve kan hücrelerini üreten hücrelere verilen addır. Kan hücreleri dokulara oksijen taşımakta olan, mikroplara karşı bedeni koruyan ve kanama yaşanmasına engel olan hücrelerden oluşmak Kemik iliği (kök hücresi), kemik iliği ve kan hücrelerini üreten hücrelere verilen addır. Kan hücreleri dokulara oksijen taşımakta olan, mikroplara karşı bedeni koruyan ve kanama yaşanmasına engel olan hücrelerden oluşmaktadır. Kemik iliklerinin çalışmaması halinde kan hücrelerinde bariz bir azalma görülmekte ve hastanın hayatı tehlikeye girebilmektedir

  Kemik İliği Tedavisinin  Esasları Nelerdir 

  Kemik iliği nakillerinde esas ilke, kan hücrelerinin üretimine yarayan ana-kök hücreleri sağlam olan bireylerden alınarak lösemi hastalarına nakledilmesidir. Böylelikle  normal kan yapımı gerçekleşmiş olacaktır.

  Kimlerden Kemik İliği Ana-Kök Hücreleri Alınır
  • Doku grupları (HLA) uygun olan kardeşlerden ya da nadiren diğer aile üyelerinden(ALLOJENİK).
  •  Doku grupları (HLA) uygun birinci dereceden yakını olmayan vericilerden (Kemik İliği Doku Bilgi Bankası aracılığıyla).
  • Hasta olan kişinin Kendi kök hücresinin dondurulup saklanması ve ihtiyaç halinde kullanılması.,
  • Damarlarda dolaşan kanda bulunan ana-kök hücrelerinin özel bir teknikle  toplanıp  hastaya verilmesi.
  • Göbek kordonu kanı ile  yeni doğan kardeşin kök hücreleri yönünden zengince olan plasentasından(eş)elde edilen kanın kullanılması.

  Kemik İliği NakliKemik İliği (kök hücre) Nakli Nedir

  Kemik iliği (kök hücre) nakli, öncelikle hastanın kemik iliği tamamen ya da kısmen boşaltılıp, doku grubunun uyumlu olan ve tamamen sağlıklı bir bireyden alınan kök hücrelerinin buraya yerleştirilmesi, çoğalması ve sonuç olarak birçok hastalığın ortadan kaldırılması işlemlerine verilen addır. Nakil nedeniyle kullanılacak olan kök hücreler kemik iliği, kan hücreleri ya da göbek kordonu ile elde edilmektedir. Nakil işlemi için ilk etapta sadece kemik iliğinden kök hücre üretildiğinden işlemler geleneksel olarak kemik iliği nakli olarak nitelendirilmişse de  kemik iliği dışında da kök hücre üretildiğinden çağımızda hematopoetik, kök hücre nakli deyimi de kullanılmaktadır. Kök hücre nakli bazı kan ile ilgili hastalıkları ve kemik iliği problemleri ile doğumdan kaynaklı  kan hastalıklarının tedavisinde kullanılan yöntemlerin başında gelir. Hastalara başka kimselerden alınan, kan yapıcı kök hücreler enjekte edilerek gerçekleştirildiğinden allojeneik kök hücre nakli, kişinin kendi kök hücrelerinden üretildiğinden otolog kök hücre nakli yapılmış olunuyor. Hastaya yapılan nakil tipi hastalığın çeşidine veya mevcut durumuna göre şekillenmektedir. Kök hücre nakli, kan sistemini yeniden oluşturacak kan kök hücrelerini veren bir yapıdır. Bu süreç uzun süren bir tedavi dönemini kapsamaktadır. Kan kök hücreleri ya kemik iliği şeklinde kalça kemiğine bir iğne yardımıyla girilmek suretiyle  elde edilir ya da kemik iliğinden kan yapacak kök hücrelere dökülüp, aferez cihazına bağlanan kişide yine kanla karışık bir şekilde  olarak bir torbada toplanır. Çok daha nadir şekilde ise yeni doğan bebeğin kordon kanından enjektörle toparlanır. Alınan ana-kök hücrelerinin çok az bir kısmı alındığından verici-donör için yapılan işlem hiçbir sorun teşkil etmez. Nakil işlemlerinden kısa bir süre sonra sağlam olan kök hücrelerinden, kan hücrelerinin oluşması hızlanır. Verilen kemik iliğinin alıcıda reddini engellemek amacıyla 6 ay kadar koruyucu tedavilerin uygulanmasına devam edilir.

  Kemik İliği Naklinin Başarı Oranı Nedir

  Dünyanın gelişmiş hematoloji merkezlerinde olduğu gibi Türkiye’de de kemik iliği nakli başarıyla gerçekleştirilmektedir. Kan kanseri hastalıklarının cinsine ve vericinin uygunluğuna göre değişiklik göstermekle beraber sonuçlar pozitiftir. Kemik iliğinde %43 ile %83 yüzdelerinde  başarı sağlanmaktadır.
  ]]>
  Otolog Kemik İliği Nakli https://www.nakil.gen.tr/otolog-kemik-iligi-nakli.html Thu, 29 Nov 2018 22:58:32 +0000 Otolog Kemik İliği Nakli, kemiklerin içerisinde bulunan özellikle süngersi biçimdeki dokulardan oluşmuş ve dolaşımdaki mevcut olan kan hücrelerinin de üretim merkezi olmaktadır. Genellikle vücutta bulunan kan hücrelerinin üreti Otolog Kemik İliği Nakli, kemiklerin içerisinde bulunan özellikle süngersi biçimdeki dokulardan oluşmuş ve dolaşımdaki mevcut olan kan hücrelerinin de üretim merkezi olmaktadır. Genellikle vücutta bulunan kan hücrelerinin üretiminde kemik iliğinin içerisine yerleşmiş olarak mevcut olan hatta özelleşmiş şekilde bir grup içindeki hücreler tarafından sağlanmaktadır. Ayrıca bu hücrelere genel olarak "otolog kök hücre kemik iliği" denmektedir. Kemik iliği çoğunlukla otolog kök hücrelerin gerekli olduğu zamanlarda çoğalarak farklı özellik göstererek kan hücrelerinin oluşumunu sağlamaktadır. Hatta bu kan hücreleri özellikle insanın yaşamı içerisinde büyük hayati önem taşıyan görevleri üstlenmişlerdir. Aslında kan hücrelerinin pek çok alt tipide mevcut olmaktadır. 

  Otolog Kemik İliği (Kök Hücre) Nakli, 

  Mesela vücutta bulunan kırmızı kan hücreleri özellikle vücut dokularına oksijen taşıma görevini üstlenmiştir. Ayrıca vücuttaki mevcut olan kana kendi kırmızı rengini de vermiştir. Hatta kan pulcukları ise vücutta meydana gelen kanamaları durdurma işlevini görmektedir. Bu arada beyaz kan hücreleri de vücuttaki mikroplar ile savaşarak oluşabilecek her türlü enfeksiyon durumuna karşı vücudu korumakla görevlidir. Özellikle vücutta mevcut olan herhangi bir tümör hücrelerine karşıda saldırı işlemine ve öldürme işlevini yerine getirmektedir. Ayrıca kişinin vücudunda bu hücrelerin hem sayısal hem de fonksiyonel bozukluklar meydana gelmesi sonucunda kişinin hayatını tehdit edebilecek pek çok hastalık ile karşılaşmak mümkün olmaktadır.

  Otolog Kemik İliği Nakli Nasıl Yapılır, 

  Kemik iliği nakli otolog kök hücrelerin hasta olan kişiden alınarak yeniden kendisine verilmesi ya da başka bir kişiden kemik iliğinin alınarak hasta olan kişiye verilmesi işlemidir. Ayrıca hasta olan kişinin kendi iliğinden alınarak yeniden ilik naklinin gerçekleşmesi durumuna "otolog" başka bir kişiden alınmış olan kemik iliği yani kök hücrenin hasta olan kişiye nakil olarak verilmesine ise "allojeneik" nakil ismi verilmektedir. Otolog yani hasta olan kişinin kendisinden alınmış olan kök hücre naklinde, alınmış olan kök hücreler öncelikle toplanır ve daha sonra dondurularak saklanma işlemi uygulanır. Ayrıca yüksek dozlarda kemoterapi uygulaması sonrasında kişiye yeniden otolog kök hücrenin verilmesi işlemidir. Bu uygulamadaki amaç ise hasta olan kişiye yüksek dozlarda kemoterapi uygulamasının yapılmasıdır. Bu kadar yüksek dozlarda kişiye kemoterapi uygulanmasının nedeni ise, diğer alınan tedavilerden çok daha güçlü olan bir tedavi olmasından dolayıdır. 

  Otolog Kemik İliği NakliOtolog Kemik İliği (Kök Hücre) Naklinde Kullanımı, 

  Hatta bu yüksek doz kemoterapi uygulamasının esas amacı ise, vücutta bulunan tümör hücrelerinin fazlası ile ortadan kaldırılmasını sağlamaktır. Otolog kök hücresi için çoğunlukla tercih edilen hastalık durumları multiple miyelom, lenfomalar, nadiren olan akut lösemi ve germ hücreli olan tümör hastalıklarında otoloğ kök hücre nakli tercih edilmektedir. Genellikle kişide meydana gelen multiple miyelomalı olgular ile bazı çok yüksek olan lenfomalarda hastaya uygulanan kemoterapiler sonrasında tedavinin pekişmesi için otolog kemik iliği nakli yapılmaktadır. Hatta lenfoma olgularda ise, kişide meydana gelen hastalık çoğunlukla nüksetmektedir, bunun için otolog kemik iliği nakli uygulanmaktadır. Ayrıca otoloğ kemik iliği nakli için hasta olan kişinin hem kalp hem de solunum fonksiyonlarının değerlendirilmesi yapılarak herhangi bir sorun olup olmadığına mutlaka bakılmalıdır. 

  Otolog Kemik İliği Nakli (Kök Hücre Alınması), 

  Öncelikle kişinin kendisinden otolog kök hücrelerin çevresinde mevcut olan kandan ya da kemik iliğinden kolaylıkla elde edilebilmektedir. Genellikle kemik iliğinden elde edilen]]> Sinir Nakli https://www.nakil.gen.tr/sinir-nakli.html Fri, 30 Nov 2018 00:19:31 +0000 Sinir nakli, olması için vücudun herhangi bir yerinde bulunan sinirlerin veya kasların işlevini kaybetmesi gerekir. Bu sebepten dolayı insan bedeninde bulunan sinirlerin zarar görüldüğü için hasar gören bölgenin hareketleri Sinir nakli, olması için vücudun herhangi bir yerinde bulunan sinirlerin veya kasların işlevini kaybetmesi gerekir. Bu sebepten dolayı insan bedeninde bulunan sinirlerin zarar görüldüğü için hasar gören bölgenin hareketlerinde azalma meydana gelir. Sinirlerin hasar görmesinden kaynaklı his kaybı, sinirsel ağrılar gibi birçok şikayetler ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıkların yani şikayetlerin tedavi edilmesi için belirli işlemler uygulanır. Örneği yüzde bulunan kasların veya sinirlerin işlevini kaybetmesi ile ilgili oluşan yüz felci gibi hastalara ya da doğuştan olmuş olan yüz hastalıklarında cerrahi müdahaleler ile başka bölgelerinden alınan kaslar veya sinirler ile bu bölgeye müdahale edilir. Cerrahi müdahalelerde sinirlerin ve kaslarının yerine sağlam olan sinirlerden nakil uygulanarak, hastanın tedavi edilmesi sağlanır. Sinirlerin zarar gördüğü bölgelerine sinir nakli uygulamak için, sinirin bağlı olduğu organdan ayrılma süresine göre direkt işlem uygulanabilir. Kasların çalışması süresine bağlı olarak sinir kaybının bulunduğu yerde iyileştirme sürecine girebilir. Hasar gören bölgenin yeniden işlevini sağlamak için sinir kaybolan bölgede sinir nakli uygulanarak; bu bölgeye hareketlilik kazandırılır. Bu sayede hastada görülen kas ve sinir hareketsizliği giderilmiş olur. Bu ameliyat sayesinde genellikle felç hastalarının tamamı kapanır durumda olan özellikle göz bölgelerinde uygulandığı takdirde gözlerde açılma meydana gelir. Ayrıca genç hastalarda ve doğuştan lezyon bulunan hastaların sinir sorunu olan bölgeye bu uygulama gerçekleştirilir. Yaklaşık olarak bir yıllık bekleme sürecinin ardından ise bacak kası alınarak yani bacakta bulunan sinir sisteminden bir parça alınarak; hasar olan pozisyona uygulanır. Bu süre zarfında sinir nakli olan bölgede tekrardan hareketlilikler görülür.

  Sinir naklinin gerçekleştirileceği bölgeler,

  Sinir naklinin gerçekleştirileceği bölgeler arasında öncelikli olarak yüz ve çevresinde bu uygulama ağırlıklı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu bölgeler dışında ise özellikle göz bölgesine uygulanan  sinir nakli ile görme yetisine kavuşma sağlar. Ayrıca yapılacak müdahaleler sonucunda kol ve baldırda bulunan sinir zedelenmelerin de aynı yöntemler uygulanarak hastanın şikayetinin giderilmesi sağlanır. Sinir bölgesinin hasarı test edilmesi sonrasında planlı olarak hastaya sinir nakli gerçekleştirilmiş olur. Bu durumda hastalara gerekli olan işlem uygulandıktan sonra ağrıların sonucunda, körelmiş olan sinir uçlarından kaynaklanan sinirin hasarların tamiri gerçekleştirilir. Bu bölgede bulunan sinir uçları başka yere taşınabileceği gibi, tekrar dikilebilir ya da ölmüş olan doku kaybının bulunduğu kısım kesilerek; yeniden birbirine birleştirilmesi sağlanabilir. genellikle de uygulanan bölgeler kol ve bacaklarda bulunan sakatlık veya kaza sonucu oluşan sinir kayıplarında uygulandığı görülmektedir.

  Sinir NakliSinir naklinde yapılması gerekenler,

  Herhangi bir sebepten dolayı kaza ve travma nedeniyle kolda oluşan sinirlerin zedelenmesi sonucu hastada oluşacak his kaybı gibi problemler sonucunda hastaya gerekli tedaviler uygulanır. Yapılacak sinir nakli öncesinde kaza sonrasında oluşan sinir kaybı için belli bir dönem bekledikten sonra sinirlerin işlevini yerine getirememesi üzerine sinir nakli gerçekleştirilir. Bu ameliyat ustalık ve dikkat gerektiren bir ameliyat yöntemidir. Çünkü bu bölgede uygulanacak sinir naklinin başarıyla gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. böyle durumlarda kişinin bacak bölgesinden alınan sinirler ile kolunun bulunduğu bölgede, yani sinirin zedelendiği bölgede gerçekleştirilecek sinir nakli ameliyatı ile hastanın yeniden hislerine kavuşmasına yardımcı olunur. Büyük risk içeren bir ameliyat olması sonucunda, yapılacak operasyon ile hastanın eski sağlığına kavuşması sağlanır. Böyle ameliyatlar doğuştan olanlara göre daha kolay çözüme kavuşuyor. Çünkü]]> İlik Nakli https://www.nakil.gen.tr/ilik-nakli.html Fri, 30 Nov 2018 21:14:24 +0000 İlik nakli yada kemik iliği nakil operasyonu genellikle halk arasında kemik iliği nakli adı ile bilinir fakat gerçekte; kemik iliği,  damarlarda dolaşan kan, kordon kanı gibi etmenlerden toplanan kök hücrelerin nakledilme iş İlik nakli yada kemik iliği nakil operasyonu genellikle halk arasında kemik iliği nakli adı ile bilinir fakat gerçekte; kemik iliği,  damarlarda dolaşan kan, kordon kanı gibi etmenlerden toplanan kök hücrelerin nakledilme işlemidir. Kan hücreleri; üç kısım olan kırmızı kan hücreleri ( diğer adıyla Alyuvarlar), beyaz kan hücreleri ( yani akyuvarlar) ve kan pulcuklarıdır (Latince adı trombositler). Kırmızı kan hücreleri olan alyuvarlar,  beden için hayati öneme sahip olan oksijeni dokulara taşıdığı bilinmektedir. Beyaz kan hücreleri  olan akyuvarlar mikroplarla mücadeleye ve kan pulcukları ise kanamayı düzenlemeye yardımcı olurlar. Sağlıklı bir birey için, bu üç yapının düzenli bir şekilde çalışması gereklidir. Yaşam için, sağlıklı bir kemik iliği ve kan hücrelerinin oluşması şarttır. Rahatsızlık kemik iliğini etkileyerek düzgün bir işlev yapamayacak hale geldiğinden, bir kemik iliği ya da kordon kanı nakledilmesi en uygun tedavi durumu olabilir.

  Kemik iliği naklini gerektiren hastalıklar,

  • Multiple myeloma ve bazı istisnai durumlarda diğer plazmaların hücre bozuklukları
  • Lösemi ile Lenfomalar
  • myeloproliferatif hastalıklar ve Myelodisplastik sendrom
  • Ciddi bir şekilde gerçekleşen kombine immün yetmezlik ile diğer kalıtsal immün sistemi bozuklukları
  • Ciddi aplastik anemi ve benzeri kemik iliği yetmezliği oluşan durumlar
  • Hurler Sendromu ile genetik metabolik bozukluk olan diğer hastalıklar
  •  Hemoglobinopati hastalığı
  • Diğer pis olan tümörler

  İlik Nakli

  Kemik iliği nakli kimlerden alınır ve kemik iliği nasıl saklanır

  Hastaya bazı kök hücrelerini veren bireye verici ( yani donör) adı verilmektedir. Bir kişinin kemik iliği vericisi olabilmesi için, hasta ile doku grupları arasında (kısaltılmış ismi HLA) uyum olması gerekmektir. Doku grubunun uyumu en çok kardeşler arasında görülür, bu sebepten ötürü önce hastanın kardeşlerine bakılır.   Uygun verici kardeş yoksa ebeveyn ve diğer yakın akrabalarda uygun verici olup olmadığı taranır. Akrabalar arasında da uyumlu verici bulunamaması halinde, uygun olan ilik bankalarına başvurulur. Öncelikle yapılması gereken ilk şey yurt içi, bulunamazsa yurt dışındaki yerlerden uygun verici taranır.  Yurdumuzda, İstanbul ve Ankara'da birer doku bankası bulunmaktadır.

  Kemik iliği (yani kök hücre) nakli vericisi sağlığı bakımından zarara uğrar mı

  Hayır, kemik iliği vermek kişiye hiçbir zarar vermez. Birey eğer bir yakınına kemik iliği verecekse, yaş sınırlaması kesinlikle olmaz.  Doku bankasına kemik iliği bağışı yapacak olan bireylerin ise, ortalama 18-55 yaşları arasında olmalı ve sağlık durumununda iyi olması gerekir. Vericiye (yani donöre) yalnızca 5 gün, hem sabah hem de akşam kemik iliklerinde dolaşan kanı boşaltmak için aşı tedavisi uygulanmaya başlanır. Kemik iliği sayısı kanda uygun seviyeye geldiğinde, kan bağışı ve benzeri uygulamalarda olduğu gibi koldan bir cihaz yardımıyla toplanır.

  Kemik iliği uygulanan nakil yöntemleri nelerdir

  • Hastanın kendi kendisine nakil yaptırması (diğer adı otolog)
  • Bir başkasından hastaya yapılan nakildir (diğer adı allojenik)
  • Allojenik yöntemle yapılan kemik iliği nakli, doku uyumlu akrabadan veya akraba dışı birisinden olabilir.

  Nakil işlemi nasıl gerçekleştirilir

  Bazı kanser şekillerinde, hastalığın şekline göre yüksek doz kullanılarak kemoterapi ya da radyoterapi kullanmak gerekmektedir. Yüksek doz da uygulanan kemoterapi, sağlıklı kemik iliğinin yok olmasına sebep olur. Bu sebeple, kemik iliği zarar görmeden hemen önce toplanır ve sağlıklı kemik iliği dondurularak saklanır. Yüksek düzeyde doz kullanılarak yapılan ilaç tedavisi ya da radyoterapiden sonra dondurulan kök hücreler, tekrar vüc]]> Penis Nakli https://www.nakil.gen.tr/penis-nakli.html Sat, 01 Dec 2018 20:19:37 +0000 Penis Nakli, Tıp teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte karaciğer, akciğer, kalp gibi bir çok iç organ ve uzuvların teknoloji yardımı ile rahatlıkla nakil işlemleri gerçekleşmektedir. Çok ilginçtir ki artı uzman hekimlerin yapm Penis Nakli, Tıp teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte karaciğer, akciğer, kalp gibi bir çok iç organ ve uzuvların teknoloji yardımı ile rahatlıkla nakil işlemleri gerçekleşmektedir. Çok ilginçtir ki artı uzman hekimlerin yapmış olduğu bir çok çalışma ve deney sayesinde artık penis naklinin gerçekleşmiş olduğu tıp dergilerinde sıkça yer verilmektedir. Bir kaza sonrası penisinin bir kısmını kaybeden veya sünnetsel hatalardan kaynaklı olarak kişi penisinin bir kısmını kaybetmiş olabilir. Bu sorun yaşamının her alanında büyük bir problem olarak karşısına çıkarak çevresel ve karşı cinsle ilişki ve evlilik birlikteliğini zedeleyecek durumlara neden olmaktadır. Penis uzvunun bir kısmını veya büyük bir kısmını kaybeden bir kişi baba olamama korkusu, bir bayanla evlilik gerçekleştiremeyeceği korkusu kendisini psikolojik olarak etkilemektedir. Bu durumu araştıran üroloji uzmanları konunun çözümü için yapmış oldukları araştırmalar neticesinde bu nakli olup olmadığını araştırdı. Hayvan denekleri üzerinde yapılan çalışmalar da olumlu sonuçlar alınınca bu defa penisini kaybeden insanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda uygun kan ve doku yapısına sahip kısa zaman önce hayatını kaybeden kişilerin uzuvları daha önceden penisinin bir kısmını kaybeden birine nakledildiğinde penis kısa süre içerisinde vücut ile uyum sağladığı, idrar yapımı ve cinsel birliktelikte sertleşme ile sperm üretiminin sağlıklı olarak yapıldığı gözlemlenmiştir. Hatta penis nakli yapılan hastaların partnerleri ile uyum içerisinde birliktelik yaşadıkları, ereksiyon sorunu yaşamadığı alınan notlar arasındadır.


  Penis Nakli Ameliyatını Yapılması

  Penis Nakli
  Penisini bir kaza sonucu kaybeden hastaya kısa zaman önce vefat etmiş birinin uygun şekilde kesilen penis dokusu nakledilir. Bu nakil işleminde kan ve doku uyumuna dikkat edilir. Hasta bu ameliyatı durumun ciddiliğine göre 2 - 11 saat sürdüğü gözlemlenmiştir. İlgili kan damarı ve bağlantıyı sağlayan kanalların uyum içerisinde bağlantısı yapılınca hasta yoğun bakıma alınarak gözlemlenir vücut penisi kabul edince 6 ay hasta cinsel birliktelikten uzak durur ve bu dönemde sıvı tüketimi azaltır. Penisin hastaya uyum göstermesi ile hasta normal hayatına döner ancak bu süreçte bir kısım merhem ve ilaç tedavilerini devam ettiği takdirde nakledilen penis vücuda adapte olarak vücudun bir uzvu haline gelir.

  Penis Naklinin Olumsuz Sonuçları

  Kimi hastalara penis nakledildiğinde kan ve doku uyumsuzluğu nedeniyle bazen hastanın vücudu bu organı kabul etmeye bilir. Böylesi durumda vücut ile uyum sağlamayan penis üzerinde ciddi ağrılar oluşur. Bu süreçte hastanın doktorlar tarafından yapılan ameliyatında damar ve doku bağlantısında bir hatanın olup olmadığı araştırılır eğer bir problem bulunmamasına rağmen hasta penisi kabul etmiyor ise ortada çok ciddi bir problemin olduğu aşikardır. Vücudun kabul etmediği penis yapısı uzman hekimler tarafından mecburen tekrardan sökülecektir. Bu penis kısa zaman içerisinde sökülmez ise bir takım enfeksiyonlara bağlı olarak faklı hastalıklara neden olabilir. 

  Penis Nakline İlişkin Güncel Konular

  Yıllarca yapılan araştırmalar neticesinde artık bu naklin gerçekleştiği mümkündür ancak bu nakil sadece ABD, İngiltere ve Çin gibi teknoloji yapısı ilerlemiş ülkelerde çok az sayıda yapılan nakiller dendir. Bilim insanları bu konunun üzerine ciddi anlamda çalışmalar yapmaktadır. Yapılan ameliyatlarda bir kısım hastaların nakillerde vücut penisi kabul etmese de bir kısım nakillerde hastanın vücudunun penisi kabul ettiği, üreme ve boşaltım işlemini rahatlıkla yaptığı gözlemlenmiştir. Hatta penis nakli yapılan hastalar üzerinde baba olan kişiler dahi bulunmaktadır. Bu nakli yapacak kişiler hayata küsmeyip ciddi anlamda araştırmalar yaparak uzman hekimler ve uygun donörlerden yapılacak nakiller ile bu nakli rahatlıkla gerçekleştirerek bu raha]]> Kafa Nakli https://www.nakil.gen.tr/kafa-nakli.html Sun, 02 Dec 2018 05:17:30 +0000 Kafa Nakli, Tıp dünyası bir çok organ ve uzuv nakli yaparak insan sağlığının korunması için ciddi anlamda çalışmalar yapmaktadır. Özellikle organ nakillerinde yeni vefat etmiş birinde alınan uygun organlar veya canlı bir in Kafa Nakli, Tıp dünyası bir çok organ ve uzuv nakli yaparak insan sağlığının korunması için ciddi anlamda çalışmalar yapmaktadır. Özellikle organ nakillerinde yeni vefat etmiş birinde alınan uygun organlar veya canlı bir insandan başka birini organ ve uzuv nakilleri gerçekleştirilmesine rağmen kafa ve beyin nakli hala tıp alanında gerçekleştirilememiştir. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar neticesinde bir kaza sonrası kafasını kaybedene veya kafası kopan bir insana tekrardan farklı bir bedenden alınan kafanın naklinde hiçbir zaman olumlu sonuçlar günümüze kadar alınmamıştır. Ancak bir kısım bilim insanı, fare ve maymun kobaylar üzerinde bir takım deneme gerçekleştirilmiş isede 1 denemenin dışında olumlu bir sonuç alındığına ilişkin tarihde notlar bulunmamıştır. Bu olumlu sonuç ise 2016 yılının başlarında İtalyan doktor Sergio Canavero tarafından yapılan bir deneyde bir maymunun omur iliğinden düzenli olarak sinirler kesilerek farklı bir maymunun omuriliğine bağlantı gerçekleştirerek maymunun 12 saat yaşadığı şeklinde bir rapor tutulmuştur. Ancak hayatta kalan maymun etik nedenlerden dolayı öldürüldüğü şeklinde beyanda bulunulmuş ise e hayvan üzerinde yeterince araştırma yapılmadığından dolayı dünyadaki bu kafa naklinin gerçekten işe yarayıp yaramadığı hususlarını tam anlamıyla doğrulanmamıştır. Kafası kopan birinin beyin hücreleri oksijen eksikliğinden dolayı beyin ölümü gerçekleşecektir. Bu beyin ölümü 1-5 dk içerisinde gerçekleşe bilir. Bu nedenle kafası kopan birinin uygun beyin ölümü gerçekleşmiş birinin kafatasının omur ilik ile bağlantısı oldukça zor olacaktır. Kaldı ki uygun kafatası kısa zaman içinden kadavradan nakil edilse bile şah damarı ve omur iliğin beynin görevini yerine getirip getirmeyeceği ise soru işaretleriyle doludur. 

  Kafa Nakli Teorileri,

  Kafa Nakli
  Bir çok bilim insanı kafa nakli konusunda ciddi çalışmalar yapmıştır ancak olumlu bir sonuç elde edilmesine rağmen kimi uzmanlar tarafından hazırlanan tezlerde bir kaza sırasında kopan veya kesilen başın yerine kısa süre önce 1-5 dk aralığında vefat etmiş (yani beyin hücreleri ölmemiş) birinden kazayı gerçekleştiren kişiye bu kafa nakli gerçekleştirildiği takdir de omur ilikle uyum sergilediği takdir de beyin şah damarının beynin ihtiyaç duyduğu kan ve oksijeni kılcal damarlar ile iletilmesi ile  canlılık emarelerinin devam edeceği düşüncelerini dile getirmiş ise de; Farklı bir insandan alınan kafatası, farklı bir bedene nakli edildiği takdir de vücut yeni kafa naklini kabul etse dahi bu defa beyin eski yaşantısını bilecektir. Şöyle bir düşünceyle kafası kesilmiş birinin bedeni daha önce yaşantısını devam ettirdiği eşini, çocuklarını bilmeyecektir. Hakeza farklı bir bedende hayat bulacak olan beyin farklı bir bedende çocukları, eşi ve sevdikleri ile bir araya geleceği düşüncesi ciddi sorunları bir arada getirecektir. 

  Kafa Nakline İlişkin Ütopik Düşünceler,

  Kafa Nakli tıp alanının gelişmesinden sonra gerçekleştiği takdirde daha önce farklı bir bedende hayat bulan beyin bu defa hiç bilmediği bir bedende hayat bulacağı düşüncesi uzmanları sonsuz hayat düşüncesi içine sokmaktadır. Günümüz şartlarında bu durum mümkün olmamakla birlikte bir gün kafa nakli gerçekleşirse o zaman tıp dünyasında çığır açılmış olacaktır. 
  ]]>
  Rahim Nakli https://www.nakil.gen.tr/rahim-nakli.html Mon, 03 Dec 2018 00:15:48 +0000 Rahim Nakli, Öncelikle değerli okuyucularımızın evlat hasreti çeken annelere ve bebek sahibi olamayan anne adaylarına İnşallah en kısa sürede onlara bahtiyarlığın en güzeline erişmesi dileklerimizi sunuyoruz.  Rahim Nakli, Öncelikle değerli okuyucularımızın evlat hasreti çeken annelere ve bebek sahibi olamayan anne adaylarına İnşallah en kısa sürede onlara bahtiyarlığın en güzeline erişmesi dileklerimizi sunuyoruz. Bu konumuzun başlığı olan Rahim nakli ile ilgili çok eski çağlardan bu yana bazı bulgular görüldüğü saptanmıştır. Organ nakli, ilk kez Macar kökenli bir cerrah tarafından 1902 yılında hayvanlar üzerinde deri nakli ile başlamıştır. Daha sonra 1933 yılında kadavra nakli gerçekleştirildi. Böyle yapısal olan insan vücudu hücrelerden nasıl meydana geldiğini şöyle anlatıyor; Hücreler dokuları, dokular organları, organlar sistemleri ve sistemler vücudu oluşturur. Rahim nakli bir insanın organı veya dokuları ihtiyacı olan başka bir insana tedavi amacıyla yapılan nakledilmesi işlemidir. Bazı doku ve organ nakli vücutta görevini yapamayan dokular ve organların yerine gerek canlı vericiden gerekse kadavradan alınan sağlam dokuların ve organların birleşmesidir. Genellikle böbrek, karaciğer, kalp, pankreas, akciğer, kemik ve kemik iliği, ince bağırsak, kalp kapağı, kornea, yüz ve saçlı deri, kol, bacak, üst solunum yolları, üst sindirim yolları ve rahim nakline başvurulduğu gibi, bazen de suni maddeler ve cihazlar da kullanılabiliyor. Rahim'in doğuştan olmaması veya yeterince gelişmemiş olması, kanser veya miyom gibi hastalıklar sebebiyle erken yaşta alınmış olması, kürtaj yada diğer müdahaleler nedeniyle bebeğin yerleşeceği boşlukta açılması mümkün olmayan yapışıklıkların bozukluğu gibi bazı nedenlerden dolayı tedavisi ancak beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden nakil yapılmaktadır. Rahim nakli yapılan kişi eğer isterse doğum yaptıktan sonra bu rahim yine ameliyatla çıkarılması mümkün olabiliyor. Bu durum kişinin ömrü boyunca bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar ile yaşaması gerektirmez.  

  Rahim Nakli Ameliyatı; 

  Üreme organları üç yerden gelişir; Rahim kanalı, rahim ve vajina gelişiyor. Armut biçiminde olan ucunda rahim ağzı ve yanlarında yumurtalıktan rahime taşıyan kanallar bulunur. Kalın duvarlı ve içi boş olan, büyüklüğü bir bayan yumruğu kadar veya daha ufaktır. Yaklaşık 50 gr ağırlığında olan bir organdır. Söz konusu gebelik bu organın içinde yerleşir ve burada büyür. Modern tıp sayesinde plastik cerrahi uzmanları bu alanda oldukça gelişmeler sağlamıştır. Özellikle vücuttaki çeşitli dokular, kıkırdaklar, özel bazı maddeler kullanılarak burun ve kulak yapılabiliyor. Rahim nakli ameliyatı altı saat kadar sürüyor. Organlarını bağışlayan kişi öldüğü zaman henüz kalp atışları sürerken rahim alınıyor. Ölen kişiden alınan rahim, hastaya nakledilmeden önce, hastanın yumurtaları dondurulur. Bu aşamadan sonra 12 aylık iyileşme sürecinin ardından evlat sahibi olabilmek için dondurulan yumurtalar laboratuvarda döllenerek annenin nakledilmiş rahmine konulur. Rahim NakliGebelikte 3 kg içerisinde taşıyacak kadar büyüme sağlar. Bunun nedeni doğmamış bebeğin gelişmesini sağlayacak bir ortam oluşturmasıdır. Çünkü dışarıdan gelecek olan darbelere karşı bebeğe koruma sağlar. Doğum sırasında da kasılmalar gevşeyerek bebeğin dışarıya çıkmasını sağlamaktadır. Ancak sadece rahmin alınması gibi durumlarda kadınların adet görmesini sonlandırır. Fakat yumurtalıklar, hormon salgılamaya devam edeceği için hormonal düzeyi ve fiziksel işlevi açısından menopoz etkileri olmamaktadır.

  Rahim Nakli Ameliyatı İyileşme ve Tedavi Sonrası; 

  Ameliyat olan hastalar birkaç gün hastanede kalmaları gerekir. Hastanede yatış süresi ameliyatın cinsine, ameliyat sırasında yada sonrasında bir sorunun olup olmadığına bakılır. Ameliyat sonrasında mümkün olduğunca erken yürümeye başlanır. Yürümek kan dolaşımınızın düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca toplar damarınızda bulunan pıhtı gelişiminin önlemesine de yardım eder. Eğer riskli bir durum meydana gelirse hastaya ilaç tedavisi de verilir. Ameliyattan birkaç gün sonra ağrılarınız artabilir. Dinlenmek iyileşme süresini daha fazla h]]> Kornea Nakli https://www.nakil.gen.tr/kornea-nakli.html Mon, 03 Dec 2018 20:57:58 +0000 Kornea nakli, Kornea gözü kuruyan dış etkenlere karşı savunan gözün en kısmında bulunan saydam tabakasıdır. Gözün görme görevini yerine getirirken korneanın önemi büyüktür. Kornea ne kadar saydam bir tabaka olmuş olsa da Kornea nakli, Kornea gözü kuruyan dış etkenlere karşı savunan gözün en kısmında bulunan saydam tabakasıdır. Gözün görme görevini yerine getirirken korneanın önemi büyüktür. Kornea ne kadar saydam bir tabaka olmuş olsa da çeşitli hastalıklar tarafından bu saydamlık bozulabiliyor. Göz hastalıkları doğuştan genetik kökenli ve mikrobik olabiliyor. Keratokonusun son halinde görüş çok düşük, hasta kontakt lens ve kornea içi halkalardan fayda sağlanamayacak durumda ise mutlaka kornea nakli yapılması gereklidir. 


  Keratokonus gibi hastalıkları bulunuyor ise kornea şeklini değiştirerek kornea nakli gerekli hala getiren bir durum oluşturur. Tıpta keratoplasti olarak bilinen kornea nakli yaralanma, mikrobik iltihaplanma veya kaza sonucu zarar gören korneanın değiştirilmesidir. Şimdiler de gelişen teknolojik malzemeler ile nakil ameliyatları daha basit hale gelmiş olup görme oranı daha da verimli hale getirilmiştir.

  Kornea nakli, kornea dokusundaki rahatsızlık korneanın hangi tabakasını tutuyor ise ona yönelik olarak ameliyat yapılmaktadır. Kornea dokusunun en alt katmanın da yer alan ve korneanın şeffaf, saydam kalmasını sağlayan endotel hücresinin yapısı incelenerek ameliyat teknikleri belirlenir. Kornea nakli ameliyatlarında kullanılan DALK, DMEK ve DSAEK gibi ameliyat yöntemlerine hastalığın durumuna göre üst düzey ameliyat teknikleri kullanılır. Endotelin  yapısı sağlam olan kişilerde keratokonus ve kornea lekelerinde DALK yöntemi uygulanır. Kornea ödemi veya daha önceden yapılmış kornea naklinin reddedildiği endotelin yetersiz olduğu gözlerde, DSAEK veya DMEK denilen küçük kesiden dikiş yapılmaksızın endotel hücre nakli ameliyatı yapılmaktadır. 
  Kornea Nakli
  Bu şekil kornea nakilleri yapılan hastalar iki haftada normal hayatına dönebilmektedir. Klasik kornea nakillerindeki gibi hastalar uzun süre kadar  iyileşmesi ve dikiş alınması gibi uzun uğraşlar içerisinde beklemezler. Gözler de kornea nakli ve sonrası, gözlük kullanıyor ise numarası değişmemekte ve astigmat gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmamaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde hasta veya verici kornealar trepan adı verilen bıçaklar değil, Femtosaniye lazerle istenilen ölçü şekline göre kesilebilmektedir. Bu yöntem riski az daha güvenli kesi ve yara iyileşmesi sağlayıp, Femtosaniye lazer kesili kornea nakillerinde daha az astigmat ortaya çıkmakta ve hastalar daha iyi bir görüş elde etmektedir.
  ]]>
  Organ Nakli https://www.nakil.gen.tr/organ-nakli.html Tue, 04 Dec 2018 06:54:10 +0000 Organ nakli, ölüden ya da diriden yapılan bir operasyon türüdür. Tedavi edilmesi tıbbi anlamda mümkün olmayan hastalıklar sebebiyle işlev yapamayacak derecede hasarlar görmüş organların yerlerine, canlı  ya da ölüden Organ nakli, ölüden ya da diriden yapılan bir operasyon türüdür. Tedavi edilmesi tıbbi anlamda mümkün olmayan hastalıklar sebebiyle işlev yapamayacak derecede hasarlar görmüş organların yerlerine, canlı  ya da ölüden alınan sağlam ve çalışan organın takılarak hastanın tedavi edilmesine olanak sağlayan işleme nakil denilmektedir. Kalp nakli haricinde kalan organların önemli bir kısmı canlılar arasında yapılabilmektedir. Kalp, karaciğer, böbrek, pankreas, ince ve kalın bağırsak nakilleri ölü bedenden alınarak hastaya nakledilmektedir.

  İki canlı arasında veyahut da ölü-canlı arasında yapılan nakiller

  Bağışlanan tüm organlar yapılan her nakil kurtarılan bir hayat demektir. Ama Türkiye’de organ bağışı oranının istenilen seviyeye ulaşmamasında ve toplum tarafından yeterli duyarlılığın oluşmamış olmasında yanlış inanışlar, bilgi eksikliği ve ön yargılar çok önemli rol oynamaktadır. Organ bağışı ve organ naklinde doğru olduğu düşünülüp inanılan yanlışlarla birlikte yıllar boyunca diyalize bağlı hayatını sürdüren ya da organ bağışı yapmayan bir sürü insan bulunmaktadır. Türkiye’de organ nakillerinin yaklaşık olarak %75- 80’i yaşayan birisinden alınan organlarla gerçekleştiriliyor. Bu yolla yapılan nakillerde herhangi bir sağlık problemi olmayan kişi ameliyat edilip, sağlam organının bir kısmını veyahut da yarısını veriyor. Bu pek istenmeyen bir vaziyet olmasına rağmen genellikle hasta yakınları tarafından insanları yaşatmak için uygulanmak zorunda kalınan bir yöntemdir. Yurt dışında ise organ naklinde bu durumun zıttı söz konusudur. Yaşayan sağlıklı insandan alınan organlar ile yapılan nakiller yaklaşık olarak % 25 oranında, ölen insanlardan alınarak yapılan nakiller ise  % 75- 80 seviyelerindedir. Türkiye’deki ortaya çıkan nakil süreci ile ABD ve Avrupa’daki nakil süreci arasındaki en temel fark budur. Fakat nakillerin başarı oranı arasında herhangi bir istatistiksel bir fark yoktur. Burada daha çok doktorların rolü önemlidir.

  Tüm organ Nakli Ameliyatları modern teknik ve teknolojiler kullanılarak yapılmaktadır. Organ nakli ameliyatları en önemli ve hassas ameliyatlardır; fakat gelişen modern cerrahi teknik ve teknolojileri  tamamen güvenli bir şekilde ve kanama olmadan gerçekleşebilmektedir. Örnek vermek gerekirse; Laporoskopik (kapalı) ameliyatlar ile insanlar 1 hafta ile 10 gün arasında normal yaşantılarına devam edecek seviyeye gelmektedir; günlük hayat açısından fiziksel bir engelleri asla olmamaktadır.Organ Nakli

  Hangi bireyler donör olabilir

  Sağlık Bakanlığı tarafından kullanılan yönetmelik gereğince 4. derece de dahil olmak üzere tüm akrabalar arası nakiller yapılabilir. Bölgesel Etik Kurullarında alınan onayla akrabalık dışı organ nakli yapılması da söz konusu olabilmektedir. Organ nakilleri içerisinde çapraz nakil olarak isimlendirilen donör değişimleri de yasal kurallar içerisinde gerçekleşebilmektedir.

  Nakil yapabilmek için seçilen sağlık kurumları neden çok önemlidir

  hastanede organ naklinin gerçekleşebilmesi için o nakil merkezinin üst seviyede hizmet veriyor olması gerekmektedir. Organ nakli yalnızca ameliyatla alakalı bir işlem değildir. Organ naklinin başı ve sonrası  arasındaki sürecin o merkezin yatan hasta katları, poliklinikleri, laboratuvarları, görüntüleme üniteleri ve o merkezde yer alan birçok kliniğin ortak çalışması çok önemlidir. İşinizde iyi bir cerrah olabilirsiniz, ameliyathane şartlarınız çok mükemmel olabilir, çok iyi bir anestezi ekibiniz olabilir fakat bu her zaman iyi sonuçlar alacağınız anlamına gelmemektedir. Organ nakilleri multidisipliner çalışmalardır. Bu sebepten ötürü yalnızca bu çalışmayı bitirmiş olan sağlık kurumları organ nakli yapabilirler.

  ]]>
  Nakil https://www.nakil.gen.tr/nakil.html Tue, 04 Dec 2018 07:59:29 +0000 Nakil, ölüden ya da canlıdan yapılan bir operasyon türüdür. Tedavi edilmesi tıbbi anlamda mümkün olmayan hastalıklar sebebiyle işlev yapamayacak derecede hasarlar görmüş olan organların yerine, canlı  ya da beyin ölüm Nakil, ölüden ya da canlıdan yapılan bir operasyon türüdür. Tedavi edilmesi tıbbi anlamda mümkün olmayan hastalıklar sebebiyle işlev yapamayacak derecede hasarlar görmüş olan organların yerine, canlı  ya da beyin ölümü gerçekleşmiş olan kadavradan alınan sağlam ve çalışan organın takılarak hastanın tedavi edilmesine olanak sağlayan faaliyete nakil denilmektedir. Kalp nakli haricinde geriye kalan diğer organların önemli bir kısmı canlılar arasında yapılabilmektedir. Kalp, karaciğer, böbrek, pankreas, ince ve kalın bağırsak nakilleri ölü bedenden alınarak hastaya nakledilmektedir. 

  Canlılar arasında ya da ölü-canlı arasında yapılan nakiller

  Bağışlanan tüm organlar yapılan her nakil kurtarılan bir hayat demektir. Ama Türkiye’de organ bağışı oranının istenilen seviyeye ulaşmamasında ve toplum tarafından yeterli duyarlılığın oluşmamış olmasında yanlış inanışlar ile aynı zamanda bilgi eksikliği ve önyargılar çok önemli rol oynamaktadır. Organ bağışı ve organ naklinde doğru olduğu sanılıp inanılan yanlışlarla birlikte yıllar boyunca diyalize bağlı olarak hayatını sürdüren ya da organ bağışı yapmayan birçok insan bulunmaktadır. Türkiye’de organ nakillerinin yaklaşık olarak %75- 80’i yaşayan birisinden alınan organlarla gerçekleştirilmektedir. Bu yolla yapılan nakillerde herhangi bir sağlık problemi olmayan kişi ameliyat edilip, sağlam organının bir kısmını veyahut da yarısını veriyor. Bu pek istenmeyen bir vaziyet olmasına rağmen genellikle hasta yakınları tarafından insanları yaşatmak için uygulanmak zorunda kalınan bir yöntemdir. Yurt dışında ise organ naklinde bu durumun zıttı söz konusudur. Yaşayan sağlıklı insandan alınan organlar ile yapılan nakiller yaklaşık olarak % 25 oranında, ölen insanlardan alınarak yapılan nakiller ise yaklaşık olarak  % 75- 80 seviyelerindedir. Türkiye’deki ortaya çıkan nakil süreci ile ABD ve Avrupa’daki nakil süreci arasındaki en temel fark budur. Fakat nakillerin başarı oranı arasında herhangi bir istatistiksel bir fark yoktur. Burada daha çok doktorların rolü önemlidir.

  Organ Nakli Ameliyatları modern teknikler ve teknolojiler kullanılarak yapılmaktadır

  Organ nakli ameliyatları en önemli ve hassas ameliyatlardır; fakat gelişen modern cerrahi teknik ve teknolojileri  tamamen güvenli bir şekilde ve kanama olmadan gerçekleşebilmektedir. Örnek vermek gerekirse; Laporoskopik (kapalı) ameliyatlar ile insanlar 1 hafta ile 10 gün arasında normal yaşantılarına devam edecek seviyeye gelmektedir; günlük hayat açısından fiziksel bir engelleri asla olmamaktadır.

  Kimler donör uygulanır

  Sağlık Bakanlığı tarafından kullanılan yönetmelik gereğince 4. derece de dahil olmak üzere tüm akrabalar arası nakiller yapılabilir. Bölgesel Etik Kurullarında alınan onayla akrabalık dışı organ nakli yapılması da söz konusu olabilmektedir. Organ nakilleri içerisinde çapraz nakil olarak isimlendirilen donör değişimleri de yasal kurallar içerisinde gerçekleşebilmektedir.

  Hastanede organ naklinin gerçekleşebilmesi için o nakil merkezinin üst seviyede hizmet veriyor olması gerekmektedir. Organ nakli yalnızca ameliyatla alakalı bir işlem değildir. Organ naklinin başı ve sonrası  arasındaki sürecin o merkezin yatan hasta katları, poliklinikleri, laboratuvarları, görüntüleme üniteleri ve o merkezde yer alan birçok kliniğin ortak çalışması çok önemlidir. İşinizde iyi bir cerrah olabilirsiniz, ameliyathane şartlarınız çok mükemmel olabilir, çok iyi bir anestezi ekibiniz olabilir fakat bu her zaman iyi sonuçlar alacağınız anlamına gelmemektedir. Organ naklilleri multidisipliner çalışmalardır. Bu sebepten ötürü yalnızca bu çalışmayı bitirmiş olan sağlık kurumları organ nakli yapabilirler.

  Allogreft: Allogreft genetik bakımdan aynı kimliğe sahip olmayan aynı ırka ait iki canlı arasında yapılan organ ya da doku nakilleridir. Birçok insanın doku ve organ nakilleri allogrefttir.

  Nakil]]></content:encoded>
  </item>
  <item>
   <title>Yapay Böbrek Nakli</title>
   <link>https://www.nakil.gen.tr/yapay-bobrek-nakli.html</link>
   <pubDate>Wed, 05 Dec 2018 01:00:30 +0000</pubDate>
   <dc:creator><![CDATA[nakil.gen.tr]]></dc:creator>
   <description>Yapay Böbrek Nakli, yapay böbrek çoğunlukla kendi fonksiyon ve işlevini göremez olan böbreklerin yerini alması için üretilmiş hatta uygun olan bir verici olana kadar böbrek vücuttaki işlevini gerçekleştirmesi için me</description>
   <content:encoded><![CDATA[<div><div><b>Yapay Böbrek Nakli,</b> yapay böbrek çoğunlukla kendi fonksiyon ve işlevini göremez olan böbreklerin yerini alması için üretilmiş hatta uygun olan bir verici olana kadar böbrek vücuttaki işlevini gerçekleştirmesi için mekanik malzemelerden hazırlanmış ya da doku mühendisliği kullanılarak kişinin kendisinden veya uygun olan vericiden alınarak üretilmiş olan organdır. Genellikle yapay böbrek nakilleri kişinin böbrek bütün işlevlerini yitirdiğinde ya da uygun olan donör yani vericinin bulunmadığı zamanlarda yapay böbrek nakli önerilmektedir. Yapay böbrek özellikle böbrek gibi olmayan ve genellikle yarı bir zar gibi geçirgen olarak üretilmiş olan yapay böbrek öncelikle kanı süzmesi, yalın tuzu, glikozu ve kanda toplanmış olarak bulunan metabolizma artıkları ile azotlu olan maddeleri kandan uzaklaştırabilmektedir. Ayrıca filtrelenmiş olan kanıda idrar torbasına taşıyabilmektedir. Kanda mevcut olan elektrolit ve suyun dengesini düzenlemektedir. Ancak yapay böbrek normal böbrek gibi çalışmadığı için kullanılmayan besin maddelerini yeniden kan dolaşımına katılmasına yardımcı olamaz.<b> </b></div></div><div><b><br></b></div><div><b>Yapay Böbrek Naklinde Diyaliz Ünitesi, </b></div><div><b><br></b></div><div>Yapay böbrek nakli yapılmış olan hastanın yine haftada 3 defa ve yaklaşık olarak 5 ile 6 saat kadar diyaliz ünitesine bağlı olarak kalmaktadır.<mobil1> Diyaliz ünitesi özellikle yapay böbreğe yardımcıdır ve bedende mevcut olan sıvıların bileşiminin korunması için beden dışındaki kanın temizlenmesinde oldukça yardımcı olmaktadır. Ayrıca kişiye nakli yapılmış olan yapay böbrek yarı geçirgen zar özelliğinden dolayı hem kan hem de diyaliz sıvısının arasında tam anlamı ile bir bariyer görevini üstlenmektedir. Çünkü diyaliz esnasında verilen sıvının içerisinde oldukça hassas ölçümleri yapılmış olan glikoz ile normal kanda mevcut olması gereken diğer çözeltiler bulunmaktadır. Hatta diyaliz işlemi sırasında verilen sıvının içerisinde mevcut olan çözeltiler genel olarak yapay böbrek zarının diğer tarafına geçmektedir. Ayrıca bu uygulanan işlem vücuttaki kanın tamamen temizlenip kendi normal olan kimyasal dengesine geçiş yapana kadar devam etmektedir. İdeal olan yapay böbrek zarı özellikle su, iyonik maddeler ile beraber organik olan maddeler için yüksek bir geçirgenlik ile süzerken aynı zamanda kanda mevcut olan proteinleri de tutmasını sağlayacaktır. Hatta orta dereceli meydana gelen basınçlardan etkilenmeyecek derecede güçlü olarak üretimi yapılmıştır. </div><div><br></div><div><b>Yapay Börek Naklinden Sonra Evde Kullanımı, </b></div><div><br></div><div>Yapay böbrek özellikle hastane yerine evde kolaylıkla kullanılabilmesi için kişiye Genellikle kişiye uygulanan bu işlem haftada iki defa 6 ile 12 saat süresince uygulanmaktadır. Ayrıca yapay böbreğin işlevinin kontrolü için mutlaka doktorun uygun olarak görmüş olduğu aralıklarda kontrole gidilmesi daha faydalı olacaktır. Çoğunlukla kişinin kendine ait olan hücrelerden üretilmiş olan yapay böbrek özellikle doğal böbreği tam anlamı ile taklit edebilmektedir. Ayrıca kumprafondan ve selafondan üretimi yapılmış olan yapay böbrek naklinden sonra kişinin diyaliz ünitesine bağlı olmaktan kurtarabilmektedir. Ancak kişiye yapay böbrek nakli uygulandıktan sonra kısa zaman yapay böbrek kendi doğal böbreğinin yerini geçene kadar kısacası iyileşme süresine kadar diyaliz ünite]]> Kök Hücre Nakli https://www.nakil.gen.tr/kok-hucre-nakli.html Wed, 05 Dec 2018 20:33:22 +0000 Kök Hücre Nakli, Kök hücreler tıp literatüründe çığır açılmış bir tedavi yöntemi olup birçok insan ciddi hastalıklardan kök hücre nakli ile kurtulmuştur. Kök hücre bir kısım organdan alınan hücre dokusunun diğer Kök Hücre Nakli, Kök hücreler tıp literatüründe çığır açılmış bir tedavi yöntemi olup birçok insan ciddi hastalıklardan kök hücre nakli ile kurtulmuştur. Kök hücre bir kısım organdan alınan hücre dokusunun diğer vücut dokuları üzerinde çoğaltılması ile hastalığın tedavisi amacıyla kullanılmıştır. Kök hücrerelerin keşfedilmesi ile Kanser, Parkinson, Alzheimer, Felç, Omurilik zedelenmesi gibi birçok hastalığın tedavisinde önemli ölçüde kullanılması ile bir kısım genetik hastalıkların tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir.

  Günümüzde doktorlar tarafında kök hürce nakilleri özellikle kemoterapi gören kanser hastalığına sahip hastaların bağışıklık ve kan sistemini tekrardan canlandırmak amacıyla kullanılır. Özellikle embriyo, kemik iliği ve kordan kanından üretilen kök hücreler kaynak hücrelerdir. Buradan üretilen kaynak hücreler yardımı ile uzman hekimlerce uygulanan nakil ile hastalıklı bölgenin tekrardan kendisini onarmasıyla hasta rahatsızlığından kurtulmuş olur.

  Kök Hücre Elde Ediliş ve Saklanma Yöntemi

  Çocuk dünyaya geldikten sonra göbek bağı uzman hekimce kesilir ve plasentada kalan kısımlar alınır. Burada kan toplanmadığı için plesanta atılır. Kan toplanması normal doğum açısında herhangi bir zarara etkin değildir. Doktor tarafından uygun şekilde doğum gerçekleştikten yaklaşık 10 dakika içerisinde bu kök hücreler plesanta üzerinden alınarak uygun ortamda saklanır. İlerleyen yaşlarda çocuk üzerinde bir rahatsızlık durumu ortaya çıkmasını engellemek amacıyla kordon kanı, kordon bankasına cüzü bir ücret karşılığında saklanmak üzere teslim edilir. Burada bekleyen kordon kanları ilerleyen yaşta çocukta bir rahatsızlık olduğu takdirde kullanılır. İstenildiği takdirde imha edilir ancak kimi hastalarda genetik değerler aynı olduğundan dolayı kimi hastalara uyum sağladığı takdirde bu hastanın kurtuluşu amacıyla bu kök hücrele nakilleri farklı hastalara aktarılabilir.

  Diğer Kök Hücreler ile Kordon Kanı Kök Hücre Naklinin Avantajları

  Kordon kanı tedavisinde kök hücreleri üretmek oldukça kolaydır. Hakeza uzmanların yapmış olduğu araştırmalar neticesinde kordon kanı kök hücreleri daha çabuk çoğalmakta vücuda çok çabuk adapte olurken kemik iliği kök hücrelerinin üreme hızı daha yavaştır. Kök hücre kordon kanı tedavisinde hastaya uyum çok rahat sağlanırken kemik iliği naklinde alıcı ve verici arasında doku uyumu olması zaruridir. Eğer doku uyumu kemik iliği naklide uygun değilse vücudun kendisi yenileyemez. Bu nedenle kök hücre naklinde kordon kanı kök hücre nakli daha fazla yararlıdır.

  Kök Hücre Nakli

  Kök Hücre Tedavi Yöntemleri

  Vücut üzerinde oluşacak ve ciddi rahatsızlıklara neden olan beyin, karaciğer, akciğer ve kalp gibi organlar kimi durumlarda yapısında bulunan hücreler kendisini yenileyemez böylesi durumda hasta gittikçe daha fazla yatağa bağlı kalır. Böylesi bir durumda yapılan kök hücre tedavisi veya farklı bir sağlıklı kişiden elde edilen kök hücre nakli uyum sağladığı takdirde hastaya aktarılır. Böylelikle bu organlar üzerinde kök hücreler bölünür ve tahribatın önüne geçer. Böylelikle hasar gören doku ve organlar kendisini yeniler. Kimi hastalarda organ nakli ihtiyacı duyulmaktadır ancak gelişen tıp dalı organ nakline gerek kalmaksızın bu kök hücreler yardımı ile organın tekrardan işlevini kazanmasını sağlamaktadır.

  Kök Hücre Naklinin Hastalıklar Üzerindeki Etkisi

  Uzmanlar tarafından yapılan kök hücre nakilleri Diyabet, Parkinson, Alzheimer, Omurilik yaralanması, Karaciğer rahatsızlığı çeken bir çok hasta için umut olmuştur. Bu kök hücre nakilleri ile bozulan vücut yapısı ve organ özelliği tekrardan düzene girmesi sağlamıştır. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar neticesinde yapılan sağlıklı kök hücre nakilleri sayesinde hastalıklı insanlar yaşamlarını tekrardan düzene koyarak vücut fonksiyonlarının tekrardan düzene girmiş olduğu anlaşılmış]]> Hücre Nakli https://www.nakil.gen.tr/hucre-nakli.html Thu, 06 Dec 2018 14:48:48 +0000 Hücre nakli, günümüzde sadece kemik iliği hücresi olarak yapılmaktadır. Bu hücreler, kemikler içerisinde bulunan bir doku olan ve kan dolaşımındaki kan hücrelerinin merkezidir. Nakledilen hücreler, vücutta kan hücrelerinin ür Hücre nakli, günümüzde sadece kemik iliği hücresi olarak yapılmaktadır. Bu hücreler, kemikler içerisinde bulunan bir doku olan ve kan dolaşımındaki kan hücrelerinin merkezidir. Nakledilen hücreler, vücutta kan hücrelerinin üretiminin gerçekleşmesi için olmazsa olmazlardandır. Tıp biliminde daha yeni yeni yaygınlaşan hücre nakli, artık insanlarda uygulanır hale gelmiştir. Bu uygulama sayesinde birçok insan çaresi olmayan hastalıklardan rahat bir şekilde kurtulabilmektedir. Hücre nakli sonrasındaki zaman diliminde, yavaş yavaş nakledilen hücre çoğalır ve kemik iliğine dönüşür. Kemik iliğinden ise vücuda kan sağlanır. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu sağlayan hücrelerin nakledilmesi bundan birkaç yıl öncesine kadar hayal bile edilememekteydi. Fakat günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesi nedeni ile günümüzde bu nakil gerçekleştirilmektedir. Hücre naklinde, öncelikle hastadan kök hücre alınır ve bir başka kişiye verilir. Bir süre sonra tekrar başkasından hücre alınarak hastaya verilir. Bu şekilde hastanın kan yapımı hızlanır ve vücudu yeni kan yapar. Bu şekilde hücre nakli gerçekleştirilmiş olur. Kişinin kendi iliğinin kendisine geri verilmesi işlemine otolog denir. Otolog işleminin yanı sıra kişiye başka birinden alınan hücrenin verilmesi işlemine ise allojeneik adı verilmektedir. Yani hücre naklini bu şekilde ikiye ayırmak çok daha doğru olacaktır. 


  Otolog Hücre Nakli:

  Otolog hücre naklinde, kök hücre kişinin kendisinden alınarak saklanmak üzere toplanır. daha sonra ise bu hücrelere yüksek dozda kemoterapi uygulanarak hücreler iyileştirilir. Hastalıklardan arınmış olan bu hücre yine farklı operasyonlar ile hastaya geri verilir. Aslında bu hücre naklindeki temel amaç, hastaya yüksek dozlarda kemoterapi uygulamaktır. Yapılan bu tedavi ile yüksek doz kemoterapi verilerek hastanın hücrelerindeki tümör ortadan kaldırılabilir ve birçok kanser türünün üstesinden gelinebilir. Otolog hücre nakli yapılacak bazı hastalıklar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, insanlarda görülen lenfomalar, multiple miyolom, germ hücreli tömörler, nadiren de olsa akut lösemilerdir. Bu hastalıklara sahip lan birçok hastada hücre nakli yapılabilmektedir. Bu kişilere hücre nakli yapılmadan önce kişilerde kalp ve solunum testleri yapılmaktadır. Eğer bu testler sonrasında nakile engel olabilecek bir durum var ise öncelikle bu durum üzerinde çalışılmalıdır. Hastaya nakledilecek olan hücreler, kemik iliği içerisinden ve bu iliklerin çevresinden elde edilmektedir. Kemik iliğinden hücre toplama durumu, çevresinden toplanan hücrelere göre biraz daha azdır. Yani günümüzde daha çok kemik iliği çevresinden hücre toplanır ve nakil yapılır. 

  Hücre Nakli
  Allojeneik Hücre Nakli:

  Günümüzde en çok uygulanan hücre naklidir. Bu nakil için öncelikle kişiye uygun olan kemik iliği bulunmalıdır. Kişiye uygun olan kemik iliği ise en çok kardeşte bulunur. Hatta bazı insanlar hasta olan çocuklarına kemik iliğini bulabilmek iççin yeni bir çocuk bile yapmaktadır. bu sayede, bebekten alınan ilik ile kardeş hayata kazandırılır. Hayatı tehdit eden hastalıkları olan kişilerde kardeşten kök hücre alınır ve direk olarak hastaya verilir. Bu şekilde birçok hastalıktan kurtulmak mümkündür. Eğer verici kardeş yok ise önce akrabalardan daha sonra ise diğer insanlardan aranır. Bu durum uygun ilik bulunana kadar devam eder. Bu hücre nakli ile kronik lösemi hastalığı,ağır aplastik anemi, hodgkin hastalığı gibi büyük hastalıklardan kurtulmak mümkündür. Bu nakil yapılmadan önce hastaya iyi bir tedavi uygulanmalıdır. Eğer tedaviler sonuç vermez ise hücre nakline karar verilir. Eğer kişinin yaşı, eşlik eden diğer hastalıkları (şeker, tansiyon, kalp, solunum) gibi durumların varlığına da bakılarak hücre nakli yapılır. Bu nakil için verici kişinin kan grubuna bakılmaz. 
  ]]> Böbrek Nakli https://www.nakil.gen.tr/bobrek-nakli.html Thu, 06 Dec 2018 15:08:59 +0000 Böbrek nakli, hayatta veya ölmüş bir insandan alınan organın, böbrek yetmezliği olan bireye nakledilmesidir. Bu ameliyat yapıldıktan sonra hastalar bazı ilaçları kullanmaya başlar ve tamamen iyileşene kadar bu ilaçları Böbrek nakli, hayatta veya ölmüş bir insandan alınan organın, böbrek yetmezliği olan bireye nakledilmesidir. Bu ameliyat yapıldıktan sonra hastalar bazı ilaçları kullanmaya başlar ve tamamen iyileşene kadar bu ilaçları kullanmaya devam eder. Eskisi gibi çalışabilirler, bayanlar çocuk yapabilirler ve nakille beraber hastaların yaşam süresi eskiye oranla uzar

  Böbrek nakli olmanın diyaliz tedavisine oranla avantajları nelerdir

  Şüphesiz son dönemdeki böbrek rahatsızlığı çekenler için böbrek nakli en ideal tedavi yöntemidir. Diyaliz şekilleri (periton diyaliz ya da hemodiyaliz) en güzel şartlarda sağlıklı bir bireyin yaptığı işin yaklaşık olarak yüzde 5'ini yapmaktadır. Başarıyla nakil işi gerçekleştirilen böbrekte ise bunun 10 katını (yani sağlıklı bir bireyin iki böbreğinin de yaptığı işin yaklaşık yüzde 50'sini) yapmayı sağlar. Nakil işleminin, böbrek yetmezliği olan hastalar adına en büyük yarar ise diyalizden kurtarmaktır.

  Böbrekte çapraz nakil nedir

  Akrabalarından kan grupları uyum sağlayan vericileri olmayan hastalarda uygulanan yöntemdir. Kan grupları birbiriyle uymadığı halde akrabasına böbrek vermek isteyen bireyler, organ naklinin yapıldığı merkezde doku uyumlarına bakılarak çapraz nakle hazır hale getirilir.

  Örnek vermek gerekirse kan grubu A olan bir hastanın, kan grubu B olan akrabası, böbreğini B grubu olan başka bir hastaya verirken, ikinci hastanın A grubu olan vericisi de böbreğini ilk hastaya aktarır. Kan grupları A ya da B olan hastalar kan grubu uyumu sağlayamamaları halinde çapraz nakil adayı olurlar. Bu aşamada bilinmesi gereken en önemli konu; Kan grupları AB ya da 0 olan hastaların çapraz nakil yapma olasılığı daha düşüktür. çünkü çapraz nakil yapan vericiler nakillerde her iki tarafın da etik kurul onayı alması zorunludur.

  Böbrek Nakli

  Önce Etik Kurulunun Onayı Gerekiyor

  Sağlık Bakanlığı canlı varlıklardan doku veyahut da organ nakillerinin kontrolünü kolaylaştırılması amacıyla ‘Doku Nakli ve Ulusal Organ Koordinasyon Sistemi' bildirgesinin 7. bölümünde yapılan değişiklik 28.06.2004 tarihinde ve 4690 sayılı onay ile birlikte uygulanmaya başlamıştır. Buradan yola çıkarak; canlı varlıktan doku veyahut da organ nakli, alıcı bireyin dört derece (dördüncü derece de dahil olmak üzere) kayın ve kan hısımlarından uygulanabilecektir. Bu kapsamın dışında kalanlar ise, İlgili Doku ve Organ Nakli Merkezinde yer alan Yerel Etik Kurul’un değerlendirilip uygun verici olduğuna karar vermesi durumunda nakli gerçekleştirilebilir.

  Dördüncü derece yakınlık bağı ile ilgili söylenebilecek; Türk Medeni kanunda yer aln 17. Maddede, 'kan yakınlığının derecesi, akrabaları birbirine bağlayan doğum sayılarıyla belli olur' deniliyor.

  Buna bakılarak; kan yakınlığında bireyin akrabalık derecesine göre;

  1. dereceden akrabalar: Çocuğu-annesi-babası 
  2. dereceden akrabalar: torunu -kardeşi-dedesi-ninesi 
  3. dereceden akrabalar: yeğen (kardeşinin çocuğu)-amcası-halası-dayısı-teyzesi 
  4. dereceden akrabalar: 3.derecede yer alan bireylerin çocuklarıdır.

  Kayın tarafından hısımlık ise kişinin eş tarafındaki akrabaları aynı ölçüde derecelendirilmektedir.

  Uyumsuz Doku Böbrek Nakli

  Böbrek nakli dendiği zaman akla ilk olarak 'doku uyumu' gelir. Organ nakli yapıldığında doku uyumuna sadece ve sadece böbrek naklinde bakılır. Doku uyumu, kan grupları gibi çeşitler içerir. Normal bir insanın 6 doğal doku grubu vardır. Bu dokuların üç tanesini anneden, üç tanesini de babasından alır. Genel olarak doku uyumumuzun benzerliği oluşumunda yaklaşık olarak annemizle yüzde 50, babamızla da yüzde 50'dir. Kardeşlerimizde ise bu oran daha da fazla olabilir veya daha azda olabilir. Kardeşlerin doku uyumu yüzde 100 veya 0 olabilir.

  ]]>
  Karaciğer Nakli https://www.nakil.gen.tr/karaciger-nakli.html Fri, 07 Dec 2018 09:44:37 +0000 Karaciğer Nakli, Karaciğer insan vücudunun hemen altında ve vücudun sağ tarafında yaklaşık olarak yetişkin birinde 2 kilogram ağırlıkta olan kırmızı renkte yumuşak bir organdır. Vücudun yaşamını sağlamak amacıyla bir Karaciğer Nakli, Karaciğer insan vücudunun hemen altında ve vücudun sağ tarafında yaklaşık olarak yetişkin birinde 2 kilogram ağırlıkta olan kırmızı renkte yumuşak bir organdır. Vücudun yaşamını sağlamak amacıyla bir çok kimyasal olay bu organ ile geçekleşir hakeza vücut için yaklaşık 1 litre safra salgılar, vücudun ısını ayarlar, protein, yağ ve şeker dengesini sağlar, kandaki şeker miktarını ayarlamakla sorumlu organımızdır ancak bazen karaciğer metabolik olarak bir kısım görevleri yerine getiremez bunun sonucunda karaciğer üzerinde karaciğer yetmezliği, siroz ve karaciğer iltihaplanması gözlemlenir. Bu rahatsızlıkla ilaç tedavileri ile düzenlenmez ise Karaciğer nakli ile bu problem ortadan kaldırılmaya çalışılır. Karaciğer nakli ekseri ileri düzeyde siroz ve karaciğer hastalıklarının çok ilerlemesi durumunda gözlemlenir. Karaciğer rahatsızlığı erken müdahale edildiği takdirde nakle gerek kalmaksızın düzelmektedir ancak ilerleyen durumlarda hastaya karaciğer nakli yapılarak hasta normal yaşına dönmektedir.

  Karaciğer Nakli Gereken Durumlar

  Uzman hekimlerce karaciğer nakillerinde karaciğer sirozu ve karaciğerde rahatsızlığından dolayı her hasta üzerinde bu nakil gerçekleşebilmektedir. Karaciğer hastalık şiddeti A ve C arasında uzmanlar olarak değerlendirilir. Karaciğerde B ve C evresinde olan tüm hastalar nakil için uygundur. Karaciğer rahatsızlığı gözlemlenen bir kişide bir kısım rahatsızlıklar gözlemlenir. Bu rahatsızlıklar neticesinde karaciğer yetmezliği rahatsızlığı gösteren her hasta mutlaka doktor görüşü almalıdır. Uzman hekim karaciğer naklinin  ilaç tedavisi arasından oluşacak tedaviyi gerçekleştirecek kişi olduğundan dolayı hastanın nakil esnasında durumu ne denli iyiyse, cerrahi operasyonda o kadar iyi sonuç alınır. Operasyon esnasında yoğun bakım da hastanın durumu gözlenir ve operasyon sonrasında yanlış beslenme, böbrek bozukluğu ve aktif enfeksiyon gibi durumlar vücudun organı kabullenme durumunu geçiştiren bir durumdur. Operasyon öncesinde uygun bir donör kan tahlilleri ve bir kısım araştırmalar sonucunda hastanın karaciğeri kabul edip, etmeyeceği hususları uzman hekim tarafından araştırılır. Uygun donör bulunduktan sonra bu operasyon yapıldığı takdirde karaciğerin vücuda uyum gösterme oranı oldukça yükseltir.

  Karaciğer Nakli

  Karaciğer Naklinin Gerekliliğini Sağlayan Semptomlar

  • Kan kusma,
  • Sersemlik ve zihinde bulanma,
  • Siyah Dışkı,
  • Karında asitsi sıvı birikimi,
  • Böbrek Disfonkisoyun,
  • Sarılık,
  • Düşük hemoglobin değeri

  Yukarıda gözlemlenen durumlar karaciğer üzerinde oluşan hastalıkların belirtileridir. Bu rahatsızlıklar ilerlediği taktirde karaciğer hastalıklarını tetikleyerek Karaciğer naklinin gerçekleşmesini sağlayacak durumlardır.

  Karaciğer Naklinin Gerçekleşmesi

  Karaciğer ilaç ve bitkisel karışımlar ile tedavi edilmediği takdir de uzman hekim tarafından yapılan muayeneler ile kesin tanı konulur. Hastanın nakil için farklı bir rahatsızlığının bulunup bulunmadığı tespit edilir. Hasta enfeksiyon ve ameliyatı kaldırıp kaldırmadığı tespit edilir. Hasta psikolojik ve zihinsel olarak kendisini ameliyata hazır hale getirildikten sonra karaciğer naklinin gerçekleştirileceği donörler üzerinde tahliller yapıldıktan sonra karaciğer ya hastanın yakında veya vefat etmiş bir donör üzerinden alınarak yapılır. Karaciğer organlar üzerinde kendisini yenilme özelliğine sahip organlardan olması nedeniyle canlı donör üzerinden alınan bir miktar karaciğer hastaya aktarılır. Böylelikle ameliyat işlemi tamamlanır ancak ameliyat sonrası semptomlar çok önemlidir. Nakli gerçekleşen karaciğeri vücudun kabul etmeme durumu söz konusudur. Bunun temel nedeni enfeksiyon veya vücudun karaciğeri kabul etmediğinden kaynaklıdır. Yapılan Karaciğer ameliyatlarında çok yüksek oranda başarı elde edilmektedir. Hasta eğer nakli gerç]]> Yüz Nakli https://www.nakil.gen.tr/yuz-nakli.html Fri, 07 Dec 2018 16:59:25 +0000 Yüz nakli, bir bireyin yüzünün bir bölümünün veya tamamının tekrar yüzüne yerleştirilmesine ilişkin medikal prosedürleri içerir. Dünyada gerçekleşen ilk tam yüz nakli yapılması 2010 yılında İspanya'da tamamland Yüz nakli, bir bireyin yüzünün bir bölümünün veya tamamının tekrar yüzüne yerleştirilmesine ilişkin medikal prosedürleri içerir. Dünyada gerçekleşen ilk tam yüz nakli yapılması 2010 yılında İspanya'da tamamlandı. Yüz bölgesinin tamamının naklinin yapıldığı dünyanın ilk başarılı yüz nakli operasyonu ise Türkiye'de 2012 yılında gerçekleşti bilinmektedir. Türkiye'deki yapılan yüz nakli işlemine kadar bu durumun deneysel olduğu düşünülüyordu.  

  Boyun ve baş çevresinde oluşan yanıklar, ateşli silahlardan kaynaklanan yaralanmaları, trafikte oluşan kazalar ve yabani hayvan ya da insan saldırıları sebebiyle oluşan doku ve fiziksel görünüm bozulmaları veya tümörlerin çıkarılmasıyla birlikte oluşan birtakım bozukluklar, deride, deri altında bulunan yağ dokusunda ve kasların tek tek eksikliği biçiminde olabileceği gibi hepsini bir araya gelmesi şeklinde de görülebilir.

  Bazen bu duruma burun ve kulak gibi farklı bir bölüm de eklenebilir. Bu bakımdan pek çok plastik cerrahın bu uygulamanın yapılması için gerekli olan teknik becerilere barındırmış olduğu söylenebilir. fakat çok nadir de görülen bu durum oldukça sık yapılan parmak ve el nakillerinden çok daha farklıdır. Karaciğer ve kalp nakillerinde gözlemlendiği gibi farklı bir eğitim ile ve de teknik donanım becerisi gerektirir.

  Yüz Nakli

  Yüz naklinden hemen öncesinde ise damar bağlantılarına uyan yamanın (bahsedilen bu yamaya greft adı verilir) seçimi, işlevsel kapsam için sinirler, tükürük bezleri ve kasların nasıl yer değiştireceği, beyin ölümü gerçekleşmiş olan vericiden greftin nasıl ve ne zaman çıkarılacağı gibi birtakım soruların yanıtlanması lazımdır.

  Yama yapılacak olan deri ve vericiden alınmış olan greftinde hem cinsiyet hem de kan grubu açısından uygun olması lazım. Bunun yanı sıra birde vericinin yakınlarının acısını daha da fazlalaştırmamak için çıkarma işleminin nasıl gerçekleştirileceği oldukça önemli bir husustur. Bunun içinde ilk olarak yapılması gereken işlem verici için açılacak trakeotomi (yani nefes borusuna açılmış olan delikle solunumun buradan gerçekleştirilmesi) ve hemen ardından yüzdeki maskenin çıkarılması gerekmektedir. Böylece greft alındıktan sonra ise hasta yakınları yüz bölgesinde kabul edilebilir bir biçim alması sağlanmış olur.

  Kalbi hayatta olan vericiden diğer organlar çıkarılmadan hemen önce yüz çıkarma işlemi gerçekleştirilir. Aynı zamanda bir diğer uzman ekipte alıcının hazırlık işlemlerine başlaması gerekir. Vericiden yüzün çıkarılma işlemi yaklaşık olarak 4 saat kadar sürer ve hemen ardından çıkarılmış olan yüzün alıcıya uyumu da tasarlanıp kontrol edildikten sonra reçineden elde edilen maske yerleştirilmek suretiyle vericinin yüz nakil işlemi tamamlanmış olur. Alıcı üzerindeki teknik işlemler yaklaşık olarak 10-12 saat kadar devam eder. Sinirler ve damarlar uçuca eklenmek suretiyle birleştirilir. Kaslar ve burun kemikleri tam olarak yerleri tespit edilir.

  Yüz naklinin sağlamış olduğu faydalar

  Yüzünde oluşan hastalık, yanık, travma, veya doğuştan gelen bir özür gibi olaylardan dolayı bozulma olan bireyler bu estetik operasyondan faydalanabilir

  Yüz naklinin yapılabilecek başka bir alternatif yolu ise hastanın arka, kalça veya but derisinin yüzüne nakli şeklinde gerçekleşir. 50’ye yakın  sayıda operasyon gerektiren bu durum yine de tekrar kavuşturulan yüzde sınırlı bir fonksiyon verebilir. Bu durum hastanın yüz bölgesini bir maske veyahut da örtü gibi gösterir.

  ]]> Doku Nakli https://www.nakil.gen.tr/doku-nakli.html Fri, 07 Dec 2018 23:56:23 +0000 Doku Nakli hasta bir bireyin, iyileşmesi için sağlıklı bireyden yardım almasıdır. Doku nakli birçok dokudan alınmaktadır. En çok bilinen doku nakli kemik iliği naklidir. Doku nakli ülkemizde yeteri kadar yapılamamaktadır Doku Nakli hasta bir bireyin, iyileşmesi için sağlıklı bireyden yardım almasıdır. Doku nakli birçok dokudan alınmaktadır. En çok bilinen doku nakli kemik iliği naklidir. Doku nakli ülkemizde yeteri kadar yapılamamaktadır ve bu sebepten dolayı pek çok insan hayatını kaybetmektedir. Nakli gerçekleştirilen dokular; deri, kornea kemik ve kalp kapağıdır.

  Doku naklinde bulunmak isteyen bireylere donör adı verilir. Doku nakli işleminin gerçekleşebilmesi için hasta ile donörün kanlarının ve dokularının alıcıyla uyuşması gerekmektedir.

  Organ transplantasyonu veya organ donörü tarafından sağlanan  sağlam organ parçası veya hepsinin alıcının zarar görmüş yada çalışmayan organı yerine koymak maksadıyla bir bedenden diğer bedeni nakledilme işlemidir. Organ donörü yaşayan canlı biri ya da ölü olabilir. Organ nakli düşüncesine çok eski zamanlardan beri rastlanıldığı bilinmektedir. Hindistan’ın eski devirlerinden beri suçlu bireylerin burun kısımları kesildiği bilinmektedir ilk doktorlar kesik burunları yapmak için büyük ustalık örneği göstermişlerdir. Hastanın kol bölgesinde ince bir deri altı yağ dokusu ve deri kaldırılarak burun kısmına tutturulur ve deri parçasını yüz bölümündeki kan deveranı  ile ahenk sağladı kolla bağlantısını artık kesilir. 18 yüzyılda meşhur bir İtalyan Cerrah olan Baronio çok dikkatli yapılması gereken bir ameliyat neticesinde bu hastanın bedeninden alınmış olan deri parçalarının aynı bireye nakledileceğini belirtmiştir.

  Doku Nakli

  Organ nakli hakkında çalışmalarını devam ettiren bilim insanları öncelikle hayvandan hayvana daha sonraları ise bireyden bireye organ nakillerini test etmişlerdir. Böbrek 1956 yılında Drm uray ve dostları ile başarılı bir şekilde gerçekleştirmişlerdir. Yaşayan organizmalarda rahatsızlıklar ya da yaralanmalar neticesinde meydana gelen hastaları iyileştirme kabiliyeti vardır. Kolay bireylerde oldukça sınırlı olduğu bilinmektedir. Zarar görmüş ya da artık görevini yapamayacak duruma gelmiş olan dokular ile organları yenileme faaliyeti insanlığın devamlı uğraşmış olduğu meşgaledir ve böylece insandan insana bireyden bireye organ nakline başvurulduğu gibi bazı durumlarda ise yapay madde ile cihazların kullanıldığı görülmüştür.

  Hastanede doku naklinin gerçekleşebilmesi için 10 nakil merkezinin üst seviyede hizmet veriyor olması gerekir. Organ nakli yalnızca ameliyatla alakalı bir işlem değildir. Dokunaklı başı ve sonu arasındaki sürecin o merkezin yatan hasta katları poliklinikleri laboratuvarları görüntüleme üniteleri ve o merkezde yer alan birçok Kliniği ortak çalışması çok önemlidir. İşinizde iyi bir cerrah olabilmeniz için ameliyat şartlarınız oldukça yüksek olmalı ve çok iyi bir anestezi ekibine sahip olmanız gerekir. 

  Doku nakli ameliyatları en önemli ve hassas ameliyatlardır. Fakat gelişen modern cerrahi teknik ve teknolojileri tamamen güvenli bir şekilde ve kanama olmadan gerçekleştirilebilmektedir Örnek vermek gerekirse kapalı ameliyatlar ile insanlar 7-10 gün arasında normal yaşantılarına devam edecek seviyeye gelmektedir. Günlük hayat açısından fiziksel bir engelle asla karşılaşmaktadırlar.

  Doku nakli sonrası hastanın yapması gerekenler

  Ameliyatı devam ettiren hasta hastanede yatış zamanı ilaç tedavisi yaklaşık olarak 2 yıl fizik tedavi ile rehabilitasyon beklemektedir: Sıklıkla ameliyata ilişkin olarak cerrahi yaralar ile ödem ilk aylar için iyileşme gösterir fakat nakil yapılmış olan sinir doku ve kas fonksiyonlarının geri kazanılması için gerçekleştirilen fizik tedavi reddi ile mikrop korunma amaçlı ilaç yolu ile tedavilerine devam etmesi gerekir. O zaman dilimi içerisinde tedaviye olmadığı sürece ya da tedavinin tamamlanamaması durumunda nakli yapılan dokuların fonksiyonel özelliklerini kaybetmesi sonrasında ise nakledilmiş olan dokunun reddedilmesi söz konusu olabilir.

  Dinimiz organ nakline tam anlamıyla karşı çıkmamaktadır. Organ na]]> Saç Nakli https://www.nakil.gen.tr/sac-nakli.html Sat, 08 Dec 2018 13:50:54 +0000 Saç nakli, vücudumuzda kelliğe karşı direnç gösteren bölgelerden alınan saç tellerinin, saç kaybının belirgin derecede azaldığı alanlara ekilmesiyle gerçekleştirilir. Eğer saçlarınızda belirgin derecede azalma olması ve Saç nakli, vücudumuzda kelliğe karşı direnç gösteren bölgelerden alınan saç tellerinin, saç kaybının belirgin derecede azaldığı alanlara ekilmesiyle gerçekleştirilir. Eğer saçlarınızda belirgin derecede azalma olması ve bununla birlikte saçlarda geri dönüşün mümkün olmaması halinde saç nakli konusunda uzmanlaşmış bir merkezden yardım alabilirsiniz. Günümüzde saç nakli kesi yapılmadan, cerrahi operasyona gerek kalmadan, yara izi oluşmadan yapılabiliyor. Saç naklinde kullanılan iki teknik bulunmaktadır. Aralarındaki fark sadece saç köklerinin alınma şeklinden kaynaklanır. Canlı saç kökü nakli yapılarak, işlem tamamlanır. Kişilerin genel anestezi almasına da gerek kalmaz. FUE ve FUT tekniği olarak bilinen saç nakli yöntemlerinden en fazla FUE tekniği kullanılmaktadır.


  Saç nakli yöntemleri

  FUT tekniği (Klasik şerit yöntemi): Bu saç nakli yönteminde ense üstünden iki kulağın arasındaki saçlı deri çıkarılarak, mikro greftler oluşturulur. Bunlar tek olarak saçsız bölgeye nakledilir. Tek seansta bu şekilde 5000-6000 adet saç teli nakli yapılabilir. Bunlar 1400-1700 adet greft eder. Eğer saçsız bölge fazla geniş olmazsa, bu tek seansta yeterli miktardır. Eğer başka seans yapılması gerekirse, kişiye 6 ay arayla saç nakli yapılabilir. 3-4 saat içinde tamamlanan seanslarda saç nakli yapılabilir. Ancak bu yöntemle yapılan saç nakli artık fazla tercih edilmemektedir.

  Saç Nakli
  FUE tekniği (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu): Bu teknikle yapılan saç naklinde alınan saçlar FUT tekniğindeki gibi iki kulak arasından alınır. Bunun nedeni genetik olarak bölgedeki saçların dökülmemesinden kaynaklanır. Ancak bu teknikte saçlar daha farklı bir yöntemle alınır. Buradaki saç köklerinin sıklığı ve saçsız bölgedeki ihtiyaç dikkate alınarak, bu yöntemle tek seansta 2500-5000 greft yaklaşık 4700-11500 kadar saç teli nakledilebilir. Greft sayısı fazla olursa, yapılan işlem iki günde tamamlanır. Kişinin ihtiyaç duyduğu greft sayısına doktoru karar verir. Bu teknikle yapılan saç nakli izsiz şeklinde tanımlanır. Sadece saçların alındığı bölgede 1 mm kadar küçük ebatta saçsız alanlar ya da beyaz minik noktacıklar oluşabilir. Ancak saçların uzamasından sonra bu izlerde görünmeyecek derecede olur. Bu açıdan FUE tekniği saç naklinde daha fazla tercih edilir. İlk dönemlerde manuel punch kullanıldığından, kişiden daha az sayıda greft alınırdı. Fakat mikro motor punch kullanımıyla birlikte alınan greft sayısı arttırılmış, dolayısıyla saç nakli fiyatları da bundan olumlu şekilde etkilenmiştir. Bu nedenle kellik sorunu olanlar saç nakline daha sıcak bakmaktadır. Buna rağmen sç naklinin uzman kişilerce yapılması gereken bir uygulama olduğu unutulmamalıdır.

  FUE tekniğiyle saç naklinin avantajları nedir
  • Bu teknikle sadece iki kulak arasından değil, kulak üzerindeki bölgeden de saç telleri alınabilir. Bu yüzden seans içinde daha fazla saç teli nakli yapılabilir.
  • Saçlar 0,7-0,8 m incelikteki uçlarla çıkarıldığından ve bistüri kullanılmadığından, saçların alındığı bölgede fazla hasar oluşmaz ve iyileşme daha hızlı gerçekleşir. Bu nedenle saç nakli yapılan kişiler 7-10 günde normal yaşamlarına geri dönebilir.
  • Saç naklinde kullanılan bu teknik minimal invaziv kabul edildiği için, sonradan ağrıya ve gerginliğe neden olmaz. Ayrıca iz bırakmaz.
  • Bu nakil yönteminde dikiş yapılmadığından, dikiş alma, dikişlerle dolaşma gibi problemler yaşanmaz. Bu nedenle saç nakli yaptırmak isteyenlerde stres meydana gelmez.     
  ]]>
  Kan Nakli https://www.nakil.gen.tr/kan-nakli.html Sun, 09 Dec 2018 02:39:02 +0000 Kan Nakli, Yaralanma veya ameliyat gibi kan basıncının düştüğü durumlarda kan nakli ihtiyacı doğar. Kan nakli hastanın hayatta kalması için solunum yapması kadar önemlidir. Dünya üzerinde ilk kan nakli 1492 yılında Musevi Kan Nakli, Yaralanma veya ameliyat gibi kan basıncının düştüğü durumlarda kan nakli ihtiyacı doğar. Kan nakli hastanın hayatta kalması için solunum yapması kadar önemlidir. Dünya üzerinde ilk kan nakli 1492 yılında Musevi bir doktor tarafından Papa sekizinci İnnokent'e uygulanmıştır. Fakat ne papayı nede kan veren üç genci kurtarılması mümkün olmamıştır. Bu olay dan sonra kan nakli uzunca bir süre açılmamak üzere kapanmıştır.

  1600 yılında Richart Lewer melankolik bir hastaya koyun kanı nakletmiş, fakat meydana gelen alyuvarların erimesi nedeni ile hasta ölümden dönmüştür. Bu olay kan naklinin üzerine dikkatleri yeniden çekmiş ve bu konuda araştırmaları yoğunlaştırmıştır. Daha sonra İtalya da da kan nakli uygulaması yapılmış hepsinin sonu da ölüm ile sonuçlandığı için Papa kan nakli uygulanmasını yasaklamıştır. Uzunca bir süre bir daha bu konuda çalışma yapılmamıştır.

  James Blundell insandan insana yaptığı 10 adet kan naklinin beşinde başarı göstermiş ve hastaları hayatta tutmayı başarmıştır. 1900 yılında Shester ve wener A.B.O kan gruplarını ayırt etmeyi başarmıştır. Aradan iki yıl geçtikten sonra ise, De Costello E kan gurubunu bulmuştur. Daha sonra 1914 yılında sodyum nitratın kan pıhtılaşmasını önleyici etkilerinden yararlanarak konserve kan kullanılmaya başlanmıştır. Bu yöntem sayesinde daha önce yapıldığı gibi alıcı ve vericinin aynı ortamda bulunma zorunluluğu ortadan kalkmıştır. Bu sayede Fransızlar birinci dünya savaşında kan naklini başarı ile kullanmış ve kayıp asker sayısını önemli ölçüde azaltmıştır.

  Robertron un Chikago da ilk kan bankasını 1936 yılında açtıktan sonra ikinci dünya savaşı sırasında geniş çaplı ve metotlu bir şekilde uygulanır hale gelmiştir. 
  Kan nakli tıp alanında geliştirilmiş, en çok hayat kurtaran nakil ve en önemli buluş olarak kabul edilir.

  Kan Nakli
  Hangi Durumlarda Kan Nakli Yapılır
  • Kansızlık, yani kırmızı hücrelerin sayıca azaldığı durumlarda,
  • Kanamalar neticesinde kan hacminin azalması durumunda,
  • Bazı zehirlenme olaylarında hastaya kan takviyesi yapılabilir.
  • Kan da bulunan proteinin azalması durumunda,
  • Enfeksiyon hastalıklarında,
  • Her türlü ameliyat esnasında, kan nakli yapılır.
  Kan Nakli Yapılmasının Riskli Olduğu Durumlar Nelerdir
  • Kalp hastalarının ,
  • böbrek yetmezliği olanların,
  • Bazı akciğer hastalığı olanların, kan nakli yaptırması riskli olabilir.
  Kan Nakli İşlemi Nasıl Uygulanır

  Kan nakli için en uygun damar kollarda bulunan toplar damarlardır. Kan nakli vericiden alıcıya doğrudan verilebildiği gibi, vericiden alınan 350 ml, kan, 120 ml, sitrat tampon'lu  detoks solüsyonu bulunan vakumlu torbalara çekilir. Bu vakumlu torbalarda kanın hava ile teması mümkün değildir. Böylelikle kan ihtiyaç duyulan her an kullanıma hazır hale gelir. İhtiyaç duyulacağı zamana kadar +4 derecede muhafaza edilir. Kullanılacağı zaman yeniden insan vücut ısısına getirilerek hastaya verilir.

  Kimler Kan Bağışı Yapabilir
  • Kan verecek kişinin  en az üç hafta öncesinden itibaren ateşli bir hastalık geçirmemiş olması gerekir.
  • Tansiyonun düşük veya yüksek olmaması hayati öneme sahiptir.
  • Verem, sıtma, frengi ve bulaşıcı sarılık geçirmemiş olması gereklidir.
  • Astım, kurdeşen gibi alerjik hastalığı olmamalı.
  • AIDS gibi cinsel yolla ve kan yolu ile bulaşan hastalıkların olmaması gerekir. 
  Bu tür hastalığı bulunan ve bu hastalıkları geçiren kişiden alınan kan, hastalıkların alıcıya geçmesine neden olur.
  ]]>